normele Racketlon

Racketlon este sportul în care concurenții lupta pentru victoria în patru sporturi cu racheta:

• tenis de masă,
  • badminton,
  • suc de fructe
  • tenis.

pe meci Racketlon este format din patru seturi, unul în fiecare sport. Câștigătorul a primit titlul de cel mai bun jucător în sport rachetei.

Acest document conține regulile oficiale ale Racketlon, potrivit Federației Internaționale de Racketlon.

Următoarele trei puncte ar trebui să se observe că acest sport ar putea fi numit Racketlon:

1. Jocul ar trebui să includă următoarele patru tipuri de sporturi: tenis de masă, badminton, squash, tenis.
  2. Jocul trebuie să fie construit pe principiul luptei egal între aceiași actori (perechi), în toate cele patru sporturi.
  3. Fiecare remiză este în valoare de 1 punct. Jucătorul (pereche), care a colectat un total de mai multe puncte în seturi drepte și este câștigătorul meciului de Racketlon.

Orice sport care conține un aceste trei principii este Racketlon. Orice alt sport în cazul în care joacă diferite tipuri de sporturi Racheta, poate fi numit „multi-rachetă“, dar nu este Racketlon.

Seturile sunt redate în ordinea (rachete crescator):

Fiecare set este jucat la 21 de puncte. Fiecare remiză aduce o loterie punct câștigător. Cu 20-20 scor, jocul continuă să se rupă scorul prin două puncte, de exemplu, în contul 20-22 sau 21-23

Meciul este câștigat de Racketlon nu recunoaște cel care a câștigat un număr tot mai mare de seturi, dar cu un total de mai multe puncte la sfârșitul celor patru seturi. Acest lucru înseamnă că puteți juca trei seturi, dar încă a câștigat meciul de ansamblu.

Jucătorul alege, meciul poate fi oprit:

Dacă există o cantitate suficientă de puncte pentru o decizie finală, scorul.

Punctele rămase în desen nu sunt critice.

Dacă la sfârșitul celor patru seturi de participanți același număr de puncte, apoi a jucat tenis de tragere suplimentară la un singur punct, cunoscut sub numele de „tiebreak Gummearma“ (Gummiarm tiebreak). Câștigătorul tie-break este, de asemenea, câștigătorul meciului. Servit pe tiebreak prin tragere la sorți. loturi Winner selectează între cerere și la sol. În ultima tiebreak nici repriza a doua.

Depunerea și selecție de mână

Inițial hranei pentru animale de secvență determinată de mult înainte de primul meci. loturi Winner selectează între cerere și recepție în tenis de masă. Jucătorul care începe să furnizeze în tenis de masă, badminton primește aprovizionare, începe să furnizeze în suc de fructe și preia tenis. În fiecare set, jucătorul care primește serviciul, selectează lateral.

Fiecare jucător are două de alimentare trece apoi pentru a alimenta adversarul. Prima furajul este furnizat pe partea dreaptă a instanței (cu excepția tenis de masă), al doilea-stânga.

Jucătorii schimba platforma de părți ca fiind unul dintre ele câștigă 11 puncte.

După 20-20 jucători este alimentat printr-o hrănire la un moment dat, la un rezultat stabilit. Primele două feed-alimentat la dreapta, următoarele două - la stânga, etc.

În jucător de tenis în furnizarea de două încercări pe teren, la fel ca în jocul obișnuit de tenis.

Pauză în timpul jocului și lungimea de mitinguri

Permis un minut de repaus atunci când scorul a fost de 11 (de exemplu, atunci când unul dintre primii jucători marcat 11 de puncte) în fiecare set.

Rest între seturi distribuite pe un „3 + 3“, ceea ce înseamnă:

Timpul de încălzire prin următorul set este dat timp de 3 minute după terminarea setului precedent.

Următorul set trebuie să înceapă în decurs de 6 minute după cea anterioară.

Multe bancuri tari, ar trebui să apară în mod continuu, dacă nu se specifică altfel. Judecătorii au dreptul de a penaliza jucători pentru întârziere, în cazul în care astfel se produce.

Jucatorii au voie un scurt răgaz, să folosească un prosop sau o băutură la fiecare 5 puncte (adică, după 5, 10, 15 puncte, etc.). În caz de încălcare a prezentului alineat, judecătorul are dreptul de a amenda violator. După contactul cu sudoare pe terenul de badminton, tenis de masă și așa mai departe, jucatorul poate folosi un prosop pentru a-l șterge în orice moment, fără a încălca regulile.

Comportamentul pe site-ul

În caz de încălcare a normelor (în opinia judecătorilor), cum ar fi: utilizarea de limbaj vulgar, comportament amenințător, daune racheta, întârziere în depozit, un joc periculos - un jucător va fi penalizat după cum urmează:

Prima încălcare - Avertizare

încălcare a 2-a - pierderea de puncte

Treia încălcare - o defecțiune tehnică în setul

Patra încălcare - a pierde meciul și excluderea din turneu

Fiecare jucător este permis o pauză de 5 minute în meciul din cauza unei accidentări.

În cazul în care prejudiciul este asociat cu sângerare, apoi cele de mai sus este adevărată, având în vedere că tencuielile, bandaje gata.

La primirea prejudiciului ca urmare a unei coliziuni cu un adversar, judecătorul poate acorda oricând este necesar pentru a restabili player-ul, și de a amenda player-ul, dacă este necesar.