Zece din ultima finala Ligii Campionilor!

Mâine, mult-așteptata Liga Campionilor! Între timp, echipa înființat pentru playoff, am decis să vă reamintim din cele zece finale anterioare ale turneului european.

În ciuda astfel un scor dezamăgitor, luând o pauză de la fani, „Liverpool“, iar stadionul lor a fost cea mai mare parte, a început să cânte cu voce tare imnul echipei sale, celebrul Niciodată nu vei Walk Alone.

În minutul 54, după o serie de transmitere corectă a „Liverpool“, mingea a căzut la Jon Arne Riise, care va prezenta două șanse să stea în jurul suprafeței de pedeapsă. Prima a ratat, dar al doilea Paz găsit Gerrard, care a condus mingea în colțul de departe. Acest obiectiv a permis „Liverpool“ să se simtă mai încrederea în sine și speranță reînnoită pentru succesul general al meciului. Era evident că Gerrard îndeamnă colegii săi să întărească atacul. În acest moment, fanii „Liverpool“, care au fost în stadion, au devenit mai tare și mai activ decât înainte, cântând și cântând.

Două minute mai târziu, Hamann trimite Vladimir Smicer, care de la 18 metri a trimis puternic mingea în colțul din stânga al lui Dida gol. Lovitura a fost atât de puternică încât Baros este pe cale de minge, abia a reușit să evite o coliziune cu el. portar brazilian de „Milano“, ia lovitura nu a reușit, iar avantajul italienilor redus la o singură bilă. 3: 2. „Liverpool“ a mers la presă. centrare frumoasă de Milan Baros a adus pe Gerrard Dida poarta, dar episodul a fost întrerupt de o selecție dur de Gennaro Gattuso în suprafața de pedeapsă. Judecătorul a numit o lovitură de pedeapsă, ceea ce duce la distrugerea Xabi Alonso. Deși Alonso provocat o lovitură grea în colțul din stânga jos Dida ar putea lua. Cu toate acestea, pentru a termina prima dată toate același Alonso, care a trimis mingea sub bara transversală, a egalat în cadrul reuniunii. 3: 3.

Din acel moment, jocul este absolut nivelat. Ambele echipe au avut șanse bune de a înscrie mai mult, intercepta inițiativa reciproc în mod regulat. Până la sfârșitul timpului regulamentar, ei nu au fost în măsură să identifice câștigătorul, ci pentru că a fost atribuită timp suplimentar și mai târziu a venit la „Liverpool“ a câștigat pedeapsa cu penalizările-shoot out :. 3: 2, după decisiv Penalizare dor de Shevchenko. Câștigarea UEFA Champions League pentru a cincea oară în istoria sa, „Liverpool“, și-a câștigat dreptul de a avea de a părăsi trofeul la toate.

Dar „tunarii“ nu arunca mâinile și opt minute înainte de jumătate Sol Campbell le-a adus în față cu un antet. Apărarea „Arsenal“ lupta până la moarte, și singura cale de ieșire pentru a înlocui Henrik Larsson a fost capabil să schimbe cursul meciului. În ultimul său meci pentru „Leopard“ Atacantul suedez șters trece Eto'o și Juliano Belletti, permițând catalanii să câștige o victorie vointa puternica. Ei au notat obiectivele pe 76 și 81 minutah.Luchshim Jucătorul finala a fost recunoscută de către marele atacant brazilian Ronaldinho.

Meciul a fost de peste dramatică! În timpul normal de meci sa încheiat la egalitate 1: 1. Gol stele portughez Ronaldo, împușcat exacte marcate legenda „Chelsea“ Frank Lampard. După aceea a fost îndepărtarea scandaloasă a Drogba la 116 minute matcha.I toți spectatorii au așteptat o serie de sancțiuni care ar fi trebuit identificate schastlivchikov.6: 5 la penaltiuri a câștigat „Manchester“, după insultarea un dor Terry, care ar putea aduce victoria echipei sale, dar nu a putut alunecarea Van Der Sara.Pobedu pumn meciului într-un schimb de focuri pedeapsă a câștigat „Manchester United“, care a câștigat Cupa lor european al treilea. Pentru cel care pierde „Chelsea“ a fost primul meci al finalei Ligii Campionilor din istoria kluba.Ser Alex Ferguson crede că soarta în sine a avut o mână în victorie, „Manchester United“ pe „Chelsea“ într-un lovituri de departajare în finala UEFA Champions League.

50 de ani de la Munchen dezastru aerian Edvin Van der Sar a reflectat de 11 metri lovitură Nicolas Anelka și a adus „Red Devils“, o a treia istorie Cupa europeană, dintre care două, „United“, a câștigat sub conducerea lui Ferguson. Sir Bobby Charlton, care a supraviețuit tragediei din Munchen, iar apoi a marcat două goluri în finala Champions Cup-1967/68 la poarta, „Benfica“, mankuniantsev a condus la podium, unde au fost înmânate trofeul. Este simbolic faptul că această seară, Ryan Giggs a spart recordul pentru Charlton cu privire la numărul de reuniuni, ca parte a „Unite“, jucând lui 759-lea match.Esli Terry nu ar permite rateurilor, clubul principalul trofeu al sezonului a mers la pe „Stamford Bridge“. Cu toate acestea, eroul meciului a fost destinat să fie Edwin van der Sar.

La rândul său, instructorul de „Chelsea“ Grant a arătat că Avraam echipa sa nu merita înfrângere, și a sprijinit, de asemenea, capitanul lui. „Joaca în penaltyuri-out este foarte greu - a spus el expertul israelian -. Cu excepția primele 30 de minute ale jocului, am dominat mingea după ce a lovit jucătorii noștri a lovit bara și bara transversală, dar am recunoscut Penalitățile au lovituri de Dzhon Terri a fost foarte supărat și nu a ... ascunde lacrimile, dar am ajuns la final datorită în mare măsură jocul. el a venit întotdeauna în prim-plan în acele momente dificile, când avem nevoie de un căpitan. Chiar și astăzi, el a luat responsabilitatea de a sparge prin crucială de 11 metri. el nu a avut noroc, dar el încă rămâne o mare Kapi Ahn, un mare jucător, iar astăzi în timpul meciului, el a fost, de asemenea, inimitabil. Sunt foarte mândru de jocul de astăzi. Spiritul de echipa a fost la înălțime, și am arătat un fotbal foarte bun. " El a fost concediat după 3 zile de la acest joc ca antrenor principal al „Chelsea“.

Iată un final dramatic dovedit la Moscova!

„Am avut o mare oportunitate, și mă așteptam mai mult de la jucătorii săi - a spus după meci un dezamăgit Sir Alex Ferguson -.. După o minge ratat, nu am putut pentru a rectifica situația“ În ciuda avizului unui număr de experți, joacă primul număr nu pornește „Barcelona“ și „Manchester“. În primul minut al porții Barça ar putea acoperi Bilă după o lovitură șic Ronaldo lovitură liberă, dar Valdes a salvat echipa sa. În următoarele 10 minute, „Red Devils“, au cauzat un accident vascular cerebral 4 și baruri - 0. Se pare că Sir Alex va prevala, dar primele leoparzii grave de atac au dat un eșec. Deja în minutul zecea după transferul Andresa Iniesty deschis de Samuel Eto'o. Camerunez fundașul Nemanja Vidic bate Anglia și apoi a plecat în afara portarului Edwin van der Sara.V timpul rămas Sir Alex a încercat să restabilească paritatea, dar eforturile lor au fost în zadar. Decuplarea a avut loc la 20 de minute înainte de fluierul final, când în miniatură cap Messi furaje Havi Ernandesa marcat al doilea gol. Ronaldo ar fi tras o înapoi mingea, dar catalanii nu s-au oprit. „Barcelona“ a devenit prima echipă spaniolă, care este în același sezon a câștigat campionatul intern, Copa del Rey și Cupa Campionilor Europeni.

Meciul a avut loc la Madrid, stadionul acasă „Santiago Bernabeu“ „Real“. În ea sa întâlnit german „Bavaria“ și italiană „Internaționala“. „Inter“, datorită două bile de Diego Milito a câștigat cu scorul de 2: 0. Reuniunea a servit arbitrul engleză Govard Uebb.

Transformat UEFA Champions League a fost supus unui vechi prieten. Triumph a devenit Zhoze Mourinyu, a cărui „Internaționala“, în final a preluat „Bavaria“.

La sfârșitul „Unite“, de asemenea, a început puternic. După ce a ratat primele 27 de minute, el a găsit repede puterea de a lupta înapoi. Cu toate acestea, în viitor Ball regulile „de la Barcelona“, care a câștigat și a făcut un mare cadou Eriku Abidalyu, care a revenit la acțiune după îndepărtarea tumorilor hepatice.

În final acasă pentru „Bavaria“ toate au venit împreună într-un mod diferit, chiar și pentru 83 de minute, Thomas Mueller a deschis scorul, de rupere capul rece. În cazul în care întreaga Munchen a fost gata pentru a sărbători, Drogba restaurat paritate. În prelungiri, Drogba Franck Ribery a bătut în propriul careu, dar Arjen Robben nu este realizat de 11 metri - a fost împușcat de Petr Cech parat. albastru portarul ceh a devenit eroul penalty-, pentru a reflecta impactul Ivitsy Olicha și Schweinsteiger. În „Chelsea“ este primul de 11 metri marcat Juan Mata, dar londonezii bate perfect. Drogba a lovit lovitura decisivă, și „Chelsea“ pentru prima dată, a câștigat prestigiosul Cupa Europei. Bayern a ratat șansa de a deveni primul club pentru a câștiga turneul în propriul lor stadion.

„Bavaria“ nu a uitat înfrângerea „Internationale“ și „Chelsea“, și, prin urmare, a fost motivat la limita. La sfârșitul „Bavaria“ opus Dortmund, „Dortmund“. Acesta a fost al patrulea meci decisiv al prestigiosului Cupa Europei cu participarea reprezentanților aceleiași țări.

Scopul Robben a fost punctul culminant al unui sezon plin de lupte dramatice și scoate în evidență.

După 12 ani de „Real“, din nou, a câștigat UEFA Champions League. a zecea Cupa Europeană a fost produs în Lisabona, în cazul în care „Royal Club“ în lupta dramatică a rupt rezistența „Atletism“ în prelungiri.

După minutul 36 al meciului de la „Eshtadiu do Benfica“ antet Diego Godin a adus „Atletico“ înainte, totul a mers la faptul că „rohiblankos“, a adăugat el victoria în Europa pentru a triumfa în Liga. Cu toate acestea, în minutul al treilea adăugat Sergio Ramos transformat jocul în prelungiri, iar la 110- Garet Beyl să încline balanța de pe partea laterală a „Royal Club“. Curând, Marcelo și Cristiano Ronaldo a finalizat debandadă - 4: 1. Portugheză, din penalty, a stabilit un record de Liga Campionilor - 17 goluri într-un sezon.