Valentino Rossi a câștigat în cele din urmă

Experimentatul Ciclistul italian Yamaha a câștigat prima victorie în acest sezon MotoGP în Țările de Jos. Valentino Rossi a luptat pentru primul loc, cu un adversar de la echipa Pramac Danilo Petrucci, care a terminat al doilea. Locul al treilea a mers la motocicleta cal de curse spaniol Mark Markes.

cursă tergiversările pe pista din Assen

cursa de duminica de la piloti de circuit olandez TT Circuit Assen lovit de spectatori și participanți la spectacol incredibil. Punctul culminant al cărui, a fost victoria, prima în acest sezon MotoGP, pilotul Yamaha, Valentino Rossi. cal de curse de motociclete italian a incercat toate vromya controla cea mai mare parte a cursei, și chiar și o ploaie ușoară nu a oprit planurile sale.

În cele din urmă, Valentino Rossi a tras de plumb a venit să termine primul 41, cu rezultatul: 41149. În același timp, al doilea loc al podiumului a luat Danilo Petrucci, cu un decalaj de câștigător la 0063. Și spaniolul Marc Marquez - bronz, cu un scor de 5201. Rețineți că câștigătorul anterior doi MotoGP Andrea Dovizioso a terminat al cincilea (5.327) și locul al patrulea în pilot Honda LCR lui - Cal Kratchlou (5.243).

Având în vedere aceste date, în tabelul general, a avut loc reformatarea. Acum, în partea de sus a campionatului ia Andrea Dovizioso, cu 115 de puncte. Urmată imediat merge Maverick Viñales, cu 111 de puncte, sa prăbușit în mijlocul de sosire în Assen. Și se închide în partea de sus a italian Valentino Rossi, care are 108 de puncte.