Jones, Roy

Această secțiune lipsesc referințele bibliografice la sursele de informații.

În 1986, Roy a pierdut la puncte în semi-finale ale Jocurilor Bunavointei boxer sovietic Igor Ruzhnikova. a câștigat bronzul. O altă înfrângere bine-cunoscut sa întâmplat când a încercat pentru al treilea an consecutiv câștigat naționale „Mănușile de Aur“. În cadrul întâlnirilor preliminare, Jones a câștigat o victorie în trei întâlniri, inclusiv Thomas Tate a câștigat (la puncte) și campionul SUA în greutate până la 165 de lire sterline (74,8 kg) Fabien Williams (KO în runda a treia). În semifinale, după cum a căzut să se întâlnească Gerald Makklellanom. Toate cele trei runde de negocieri au avut loc într-un ritm ridicat, cu o mulțime de lovituri de pe această parte și pe de altă parte, ci ca urmare a celor cinci judecători au considerat că ar fi înțelept să se uite McClellan (în cuvintele celebrului formator Emanuel Steward. El a ținut un record de luptă, dar confirmarea acestei încă ). Cu toate acestea, câștigătorul a primit de la Jones atât de mult încât el a fost mai mult de o lună după ce nu a participat chiar și în sparring, datorită faptului că el a avut o durere maxilarului după lovituri Roy. Jones a menționat, de asemenea, într-un interviu, după a doua întâlnire cu Tarver că unul dintre înfrângerile sale au fost prin KO în amatori, dar nu a spus exact cine a pierdut.

Jones a trebuit să ajungă la Jocurile Olimpice în 1988 în Seul. Pentru a începe, el a trebuit să intre în turneul final de calificare, în care fiecare loc în echipa națională a contestat reciproc 8 participanți:

• câștigător și argint medaliat al turneului național Statele Unite ale Americii (câștigător în categoria de greutate de până la 71 kg, a devenit Frenki Laylz, inclusiv învingând Jones pe puncte, cu Roy a fost chiar socotit tranta în picioare, locul al doilea a mers la eterna rivală Lyles, Tim Littlz);
  • câștigător al „Mănușile de Aur“ naționale (el a fost Rey Makelroy, care a câștigat finala McClellan);
  • campion al forțelor armate americane;
  • participant al campionatului Forțelor Armate, ultima calificare;
  • doi câștigători ai turneelor ​​de calificare - Est și Vest (în Occident a devenit Tomas Teyt);
  • și un boxer amator selectat SUA box, care, în opinia lor, merită să ajungă la Jocurile Olimpice.

Jocurile Olimpice

La finalul turneului prin decizia judecătorilor, care este considerat unul dintre cele mai inechitabilă din istoria Jocurilor Olimpice, un adversar sud-coreean Roy Pak Sihun. El a primit aurul, câștigând cu un scor de 3: 2. A fost un șoc pentru toată lumea, inclusiv foarte coreeană, să nu mai vorbim agitat la miezul de această evoluție a evenimentelor John și tatăl său, o durere foarte emoțional pentru fiul său în tribune pe tot parcursul turneului. Jones a dominat în toate cele trei runde, a doua rundă a fost numărat coreenii knockdown în picioare. Roy a avut un avantaj copleșitor peste denivelări ca apoi calculate în prima rundă, a fost de 20 de ori din 85, Pak Sihun numai 3 al știftului 38, al doilea tur - Jones 39/98, 15/71 Pak, a treia rundă - 36/120 Jones, pak 14/79. Cu toate acestea, judecătorii au considerat altfel. Reprezentanții Uniunii Sovietice și Ungaria, Jones a dat victoria cu scorul de 60-56. Judecătorii din Uruguay și Maroc coreenii au dat victoria cu un scor de 59-58, susținând că el a câștigat 2 și a treia runde (în ciuda faptului că fiecare dintre ei a lovit Jones pumni mai lungi decât Pak pentru întreaga luptă). Ultimul judecător, din Uganda. Am numărat o remiză, dar atunci când permisiunea pentru o remiză el a trebuit să aleagă câștigătorul, el a ales un reprezentant al Coreea, ca presupusul avantaj în luptă [3] [4] [5].

Această luptă a influențat introducerea unui nou sistem de puncte în boxul amator. [13]

Primul adversar Jones în box profesionist a fost Ricky Randall, care, în cei 20 de lupte pierdute 16. În bătălia de beat-urile Jones, el a fost doborâte de două ori în prima rundă și o dată în al doilea. Ca urmare, judecătorul a oprit întâlnirea un avantaj clar pentru Roy Jones.

greutate medie

Lupta pentru titlul de campion mondial Bernard Hopkins

Super Mijlocie

Lupta pentru titlul de campion mondial James Toney

titlu de campion de protecție într-o luptă cu Bryant Brannon

Fragmente din lupta au fost prezentate în filmul „Avocatul Diavolului“.

După aceea, Jones a fost de lumină greutate.

O posibila lupta cu Vitaliem Klichko

- împotriva mea, nimeni nu a vrut să cutie! După ce am bătut Dzhona Ruisa a devenit campion al lumii, am avut tot dreptul de a lupta mare impotriva altor campioni mondiali: Lewis Byrd, Klitschko. Fiecare dintre ei a fost oferit o întâlnire cu mine. Totul a refuzat. Prin urmare, nu a existat nici un motiv pentru a rămâne în divizia grea, și l-am lăsat în statutul de campion mondial. Pentru că după ce am devenit campion mondial, am fost gata să intre în ring împotriva oricăreia dintre ele. Nu știu de ce au refuzat. Poate pentru că au dat seama că nu pot face față cu viteza mea. Am vorbit de multe ori despre lupta cu Klitschko, chiar și acum, nu împotriva unei astfel de posibilitate.

Revenirea in greutate la categoria semigrea.