salvare istorică a „Barcelona“ - Sport - Kommersant

salvare istorică a „Barcelona“

Meciul retur 1/8 de finală ale Ligii Campionilor dintre „Barcelona“ și „Paris Saint Germain“ (PSG), fără îndoială, va merge în jos în istorie nu numai principala competiție europeană, dar, de asemenea, întreaga lume a fotbalului. A dat deoparte - 0: 4, clubul catalan a reușit să câștige parizienii în domeniul său, cu un scor de 6: 1 și de a ajunge în sferturile de finală. Ultimele trei obiective necesare pentru a rezolva această problemă au fost marcate în ultimele șapte minute, iar două dintre ele - chiar și în timp oprire.

Înainte de acest joc uimitor, a devenit cunoscut faptul că președintele PSG Nasser El Helaifi în cazul sferturile de finală a promis fiecărui jucător pentru clubul său un mare bonus - pentru 1 milion de € aproximativ aceeași sumă, potrivit presei spaniole, se crede că jucătorii de la „Barcelona“, în caz de victorie în. turneu.

Oaspeții, desigur, fără bonusul financiar generos destinat să apere avantajul lor imens în patru goluri, extras de două săptămâni în urmă la Paris. Cu toate acestea, gazdele au luat la câmp, cu o atitudine nebun care a redus aproape imediat diferența. Deja în al treilea minut a marcat Luis Suarez, care a folosit confuzia în parizieni de penalizare. Cineva de la apărătorii PSG, cu toate acestea, a încercat să bat mingea din poarta, dar a reușit în această lecție după ce le-a vizitat.

Întreaga prima jumătate a anului, „Barcelona“, a acționat în cel mai înalt ritm, în mod constant amenință să PSG portarul Kevin Trapp. Și în 40 de minute, Andres Iniesta a jucat călcâiul în imediata vecinătate a rivalilor de poarta si layvin Kurzawa din neatenție l-au ajutat, trecerea mingea exact unde a încercat să trimită rivali. În acest moment, antrenorul principal al PSG Unai Emery a fost deja vizibil agitat. A devenit clar că, dacă lucrurile continuă în același spirit, „Barcelona“, se va înscrie la fel de mult ca el vrea.

La începutul celei de a doua jumătate a meciului, PSG a avut un atac bun, dar realizat nimic. Și apoi oaspeții belgieni fundașul Toma mene în pedeapsa a căzut sub picioarele lui Neymar, el a bătut în jos, iar arbitrul Deniz Aytekin germană după consultarea cu penalty-ul asistent pus în aplicare în minutul 50 Lionel Messi.

3: 0 - aceasta a fost deja foarte gravă. PSG a răspuns „Barcelona“ atacuri periculoase, dar obiectivul nu a fost încă suficient de jucat - Edinson Cavani de la situația favorabilă a lovit bara. Între timp, Emery cu care se confruntă înainte de jocul cu probleme de personal grave, lansat pe teren nu se află în forma cea mai optimă atacantul argentinian Angel Di Maria într-o încercare de a forța adversarul să acționeze cu prudență mai mare pe cont propriu net. Și această schimbare este justificată - ieșire din America de Sud PSG a adăugat într-adevăr condiment la atac. Curând layvin Kurzawa Cavani a condus mingea, iar portarul împușcat aproape gol "Barcelona" Marc-Andre Ter Stegen.

În acest moment, situația sa schimbat dramatic, deoarece „Barcelona“ pentru a ieși la următoarea rundă acum trebuie să înscrie trei goluri. PSG a fost, de asemenea, destul de contraatacuri periculoase, și două șanse excelente de a scor ratat toate același Cavani și Di Maria. În doar trei minute înainte de finalul meciului era imposibil să ne imaginăm că aceste erori vor fi fatale atacatori. Dar exact ce sa întâmplat.

După 88 de minute, cel mai frumos gol al meciului - o lovitură liberă - Neymar a marcat și patru minute mai târziu, el a vândut mai mult de o sancțiune controversat, numit după căderea Suarez.

PSG a fost dărâmat, a jucat în mod deschis pe rebound, și în timp oprire (iar judecătorul a spus aproximativ cinci minute) într-o altă pedeapsă a mers chiar ter Stegen. Și „Barcelona“ este încă făcut propria lui! După ce desenați a treia pedeapsa consecutiv în al cincilea minut adăugat Cerhi Roberto, a sărit din spatele apărătorilor altora, pentru a șasea oară Trapp a lovit poarta, aducând la extaz stadionul Camp Nou, precum milioanele de fani din întreaga lume.

În cealaltă pereche din sferturile de finală Dortmund „Borussia“, care se află pe drumul pierdut la Lisabona „Benfica“ - 0: 1 la domiciliu a luat clubul portughez o răzbunare convingătoare - 4: 0. Au marcat trei atacant gaboneză Pierre-Emerick Aubameyang (4, 61th și minute celor 85) și o dată un american de origine croată Pulishich creștină (59th).

Astfel, în acest moment, în runda următoare a venit două cluburi spaniole - „Real“ și „Barcelona“ și două germane - „Bavaria“ și „Borussia“. Un alt patru determinat trimestru săptămâna viitoare.