Pierderea Canadei, mântuirea Belarus rezultatele nouă zi de hochei Cupa Mondială

A noua zi a Campionatului Mondial de hochei din Paris și Köln a avut loc șase meciuri de grup. Echipa română a învins Slovacia și a avansat în sferturile de finală, Canada, în prelungiri a pierdut în Elveția, iar americanii a castigat o victorie vointa puternica asupra Letoniei. A reușit să mențină reședința în divizia de elită belarușii. Principalele evenimente ale zilei - în materialul RT.

Înfrângerea zilei

Echipa slovacă gestiona periodic pentru a colecta ansamblurile-luptă gata în campionate mondiale, dar în acest an nu este cazul. Fiecare întâlnire cu echipe de prim nivel se termină într-o înfrângere previzibil, iar fanii pot doar ghici cât de multe goluri vor fi în gol. Meciul cu România sa transformat prea înfrângere.

Deja în al doilea minut Evgeny Dadonov reabilitată pentru un joc de succes cu Danemarca, atunci când nici unul dintre multele loviturile sale nu au dus la un gol. Vadim Shipachov jucat de atac, și fostul său partener pentru SCA a deschis scorul. În perioada de mijloc, istoria se repetă atunci când secțiile Oleg Znarka a jucat în majoritate. În cazul în care proprietarii clubului NHL „Vegas Cavalerii de Aur“ a avut încă îndoieli cu privire la semnarea a două complet Rumyniyan, dar acum au trebuit să renunțe la.

La scurt timp înainte de pauză, Andrei Mironov arunca fara complicatii de la linia albastră a primit un semn de apărare slovacă pentru incompetența lor. Următoarea Obiectiv Rumyniyan a avut loc după trei minute de joc timp, dar publicul de așteptare pentru el aproape o jumătate de oră. Într-o pauză de la organizatorii orice pretenții la starea de gheață, motiv pentru care la începutul celei de a doua treime a meciului a fost amânată timp de 11 minute. Jocul încă nu a anula, iar al patrulea gol Nikita Kucherov nu așteptați.

Restul meciului încearcă să facă distincția jucători, care încă nu a reușit la Cupa Mondială. Ivan Telegin tocmai a aruncat dintr-un unghi ascuțit, după o revenire din lateral, și Vladislav Gavrikov apărător a profitat de un discount Vadim Shipachyov, care a marcat zece puncte pentru performanță și prins pe acest indicator cu Artemiem Panarinym. Forward „Chicago Blackhawks“ din cauza microtrauma ratat această întâlnire, care a asigurat echipa românească un bilet la sferturile de finala.

Nu am fost implicat în înfrângerea Slovacilor și Sergei Mozyakin, care la acel moment era deja în drum spre România. Șeful prejudiciu primit într-un meci cu Germania nu îi va permite să continue performanțele sale la Cupa Mondială. Căpitanul numit recent Valerii au înlocuit Nichushkin și a sosit la Washington, Dmitry Orlov și Evgeny Kuznetsov parteneri până în prezent doar urmărit ca spectatori. Modul lor pe gheață, „Lanxess Arena“, care Gavrikov numit „washboard“, este de așteptat în meciul cu Letonia.

zi mântuirea

Reuniunea din Belarus și Slovenia a devenit un meci pentru dreptul de a rămâne în topul pentru următorul an olimpic. Ambele echipe înainte de meciul din etapa a VI-a marcat doar un punct de fiecare pentru o victorie în timpul regulamentar garantat unul dintre ei înșiși și adversarul a salvat - o scădere în clasă.

O reuniune a principiului activ belarușii, și Alexander Pavlovich a deschis scorul în minutul 14. Dar în curând echipa sa a fost în minoritate, iar Zhiga Eglich a profitat de ocazie pentru a termina pucul, care sa transformat în spatele portarului Kevin Lalande. Un pic mai mult de două minute, iar slovenii au ieșit înainte. Dar conducerea nu a durat mult înainte de a doua perioadă. frații Kostitsyn a creat un moment pentru Evgeniya Kovyrshina si apoi arunca din nou Pavlovich inclina balanta pe partea echipei.

atacul sloven de-a lungul a doua 20 de minute nu a putut aduna gândurile sale, în timp ce belarușii pipăit jocul său și a crescut rezerva chiar înainte de pauză. Pavlovich a dat o trecere la asistentul său obișnuit Ile Shinkevichu și Andrey Stas sloveni pedepsit pentru zece îndepărtarea Miti Robar. În a treia perioadă, situația sa transformat în jurul valorii de 180 de grade - acum belaruși agățat de porțile lor, dar ele sunt protejate în mod fiabil Lalande. Slovenia a pierdut cu scorul de 2: 5 și a mers la compania din Kazahstan, Polonia, Ungaria și Marea Britanie, care anul viitor va fi eligibil pentru promovare. Al șaselea membru al grupului de calificare va fi stabilită ulterior.

revenire a zilei

Echipa națională Letonia după înfrângerea Suediei a încercat să pornească o nouă linie câștigătoare, care în timpul Cupei Mondiale permis să conducă grupul A. baltici nu a fost jenat că următorul lor adversar a fost echipa SUA, pentru că ultima dată când au bătut-o cu un scor de 6: 5.

La începutul celei de a doua perioade de letoni înscris la poarta americanilor două goluri, și după ce am răspuns JT Komfera Oscar Tsibulskis implementat cel mai mult. Echipa de pe coasta Mării Baltice a costurilor de acum petrec mai mult timp în defensivă, dar spera fielders la portar lui Elvis Merzlikina. După doar șapte minute, a ratat de două ori, iar scorul a fost egal.

În ceea ce privește jocul ca echipa SUA a devenit mai puternic cu fiecare minut care trece. Letonii ar putea doar să viseze, pentru a traduce jocul în prelungiri, dar trei minute și jumătate înainte de sfârșitul meciului a fost iese din discuție. Endryu Kopp și Dylan Larkin a lovit baltici doua înfrângere consecutivă și echipa sa a crescut la locul al doilea în grup.

zi orele suplimentare

De obicei, derby-ul scandinav înțeleagă joc hochei Finlanda și Suedia. Dar acum, aceste două echipe sunt separate în grupuri diferite, și afișul tare a încercat pe Suomi și Norvegia. meciul a avut toate atributele derby-ul: focul pasiunii, intriga până în ultima secundă, și un turneu de valoare mare. Ambele echipe întâlnit în persoană gnaw un bilet la playoff.

Norvegienii recent atacat rar, care a fost observat mai ales pe joc cu Republica Cehă, în cazul în care a fost făcut doar zece fotografii pe timp de o oră de joc. Doar ușor și au început meciul cu Finlanda. Dar, de îndată ce adversarul său a început să se producă îndepărtarea, Norvegia a avut șansa lui. Anders Bastians corectat împușcat de linia albastră și a condus echipa în avantaj în disputa cu actualul vice-campioni.

Finlanda a început orele suplimentare în minoritate, dar a fost necesară pentru a egaliza compoziții Marcus Hyannikyaynen pricinuite fatale pentru Norvegia arunca după interceptarea pucul. Finlandezii la un moment dat a trecut pe lângă rivalii lor și a avut loc al patrulea în grup. Dar norvegienii au încă o șansă de a merge mai departe - au părăsit meciul cu Belarus și Suomi se vor confrunta cu Elvetia. Ambele echipe, de asemenea, încă mai trebuie să se întâlnească cu Canada.

Bucuria zilei

În plus față de o echipă casă plină de România în Köln pot colecta și gazde turneu. Jocul împotriva Germaniei și Italia au adunat pe deplin „Lanxess Arena“, așa cum germanii încă nu pierd șansa de a ajunge în sferturile de finală. Pentru publicul nu a trebuit să meargă acasă prea târziu și ar putea avea timp sa ma uit la Eurovision Song Contest, jucătorii au încercat cât mai curând posibil să bată outsiderul grupului.

La mijlocul întâlnirii, tabloul de bord aprins cifre, promițând înfrângerea inevitabilă a italienilor. Scopul lor unul Michel Marchetti cu depozit Simona Kostnera, fratele celebrului patinatoarea Carolina, germanii au răspuns la patru. Cei trei dintre ei au participat Dennis Seidenberg, care a venit în locul al treilea în lista marcatorilor de top în turneu, iar al doilea - în clasamentul de asistenți.

Germania a câștigat cu un scor de 4: 1, și acum este în litigiu cu Letonia va determina ultimul participant playoff-ul din Köln. Italienii au doar o oportunitate de a adera Slovenia și nu se îndepărtează de elita - să bată Danemarca în timpul regulamentar.

Senzația zilei

Europenii au fost aproape întregul meci, pentru a avea timp pentru a recupera, în timp ce ridicǎ sunt acoperite în siguranță. Ajustați la jocul adversarului a fost doar mijlocul de a treia perioadă. în vârstă de 22 de ani, Fabris Hertsog a realizat majoritatea, și ajutat să-l COEVAL Vincent Praplan a egalat trei minute mai târziu. În schimbul urmat prelungiri canadieni au avut trei șanse de a câștiga, dar a decis să arunce doar Herzog. Elvețianul nu au putut să disloce nord-americanilor de la primul loc, dar aproape de ei pe o distanță de două puncte și, practic, să garanteze participarea la jocurile de decolare.

Alătură-te grupului nostru în VK. pentru a ține pasul cu evoluțiile din România și din lume