Ocuparea forței de muncă agent de asigurare soluție excelentă pentru oamenii veseli si sociabila

Agent de asigurare este o persoană care, la cererea sau în numele societății de asigurări implicate în încheierea de acorduri privind asigurarea voluntară sau obligatorie. De asemenea, activitatea unui agent de asigurare calificat vinde polițe de asigurare, înregistrarea documentelor necesare pentru întocmirea contractului, colectarea contribuțiilor și în cazul unui eveniment asigurat - rambursarea sumei asigurate. La prima vedere, nimic complicat, dar este de lucru simplu si fara complicatii organizarea unui agent de asigurare?

Cererea pentru lucrătorii de asigurare

Lucrări în agentul de asigurare compania a fost întotdeauna în cerere mare, dar acum profesia este chiar la scară mai largă. Acest lucru se datorează în mare măsură situația instabilă, atât în ​​viața economică și politică a țării. Fiecare antreprenor sau un individ încearcă să-și asigure bunurile, mobile și imobile, scurte de acoperire în cazul unor schimbări majore în viața economică.

Un agent de asigurare este cea mai importanta persoana din orice companie de asigurări. Asta este ca să spunem așa în prima linie, și că el face un profit prin acțiuni și abilitățile lor. Datorită faptului că piața forței de muncă este în mod constant nevoie de personal instruit în această direcție, profesia de agent de asigurare este în mod constant în lista de poziție. Asta e doar nu toată lumea poate rezista profesiei specifice de sarcină. Nu este un secret faptul că activitatea asociată cu șocuri morale grave. Din acest motiv, mulți candidați refuză ideea de a deveni un agent în etapa de pregătire și formare.

Acest lucru ar trebui să fie în măsură Agent de asigurări

La prima vedere, acest tip de muncă nu este atât de complicat. Responsabilitățile acestor profesioniști includ:

calitățile necesare pentru o profesie interesantă

Toate aceste responsabilități către cineva poate părea copleșitoare, cineva va spune că este suficient. Agent de asigurare este o profesie gravă, care necesită nu numai o responsabilitate, ci și anumite trăsături de personalitate. Multe companii din recrutarea de specialiști au cerințe ridicate, dar ele sunt întemeiate.

Ce anume sunt cerințele pentru candidații pentru funcția de agent de asigurare:

  • dorința principală, acest slogan poate fi foarte util pentru începutul listei de cerințe,
  • sociabilitate și dorința de a lucra cu ființe umane,
  • ușor de învățare,
  • interes real în asigurarea și tot în legătură cu acesta,
  • Învățământul superior este binevenit, dar lipsa acesteia nu este un obstacol,
  • se acordă prioritate persoanelor care au o avere de experiență, de exemplu, medici, profesori, agenți de vânzări,
  • agenții care au lucrat sau lucrează material foarte valoros în companii concurente,
  • abilități de comunicare, o calitate foarte importantă, fără de care este greu de a avea, mai ales în munca la domiciliu,
  • tenacitate mentale în special în situații de conflict.

Toate aceste calități sunt cu siguranță componente ce nu sunt necesare, dar activitatea oricărui agent de asigurare include multe dintre aceste elemente. Absența sau comanda slabă a celor sau a altor calități afectează în mod necesar performanțele. Prin urmare, în cazul în care există lacune în cunoștințele și morale calități nu ating este necesar, agentul ar trebui să lucreze pe tine și să ia cursuri sau de formare. Acum, aceste servicii este mai mult decât suficient, iar cei care nu doresc să meargă la astfel de evenimente pot fi îmbunătățite la domiciliu.

Plata corespunzătoare

Toate lucrările au fost făcute pentru a atinge obiectivul va fi recompensat, principalul lucru - pentru a încerca. Agentul recompensa este salariul lui, care constă în executarea lucrării sale. Asigurarea este o activitate în cazul în care de mult depinde de înțelegere și capacitatea de a vorbi. Dar nu numai capacitatea de a vorbi bine și de a fi un impact agil asupra cuantumului compensației. Principalele următorii factori:

  • experiență în domeniu relevant,
  • educația obținută
  • cunoașterea limbilor străine,
  • starea și dimensiunea angajatorului,
  • taxe de spectru efectuat
  • evoluția și baza de clienți.

Având un nivel ridicat de pregătire și dreptul de țintă, agentul poate primi comisioane relativ ridicate. De fapt, lucrarea este de a găsi clienți și mai multe dintre acestea, cu cât venitul total. Cu un feedback pozitiv de la clienți satisfăcuți, agentul câștigă numele său în industria asigurărilor. În viitor, numele este deja rulează pe proprietar.

Lucrarea este estimată la aproximativ 10 până la 30% din valoarea contractului de asigurare. Nu este greu de imaginat cât de mult bani puteți obține la sfârșitul lunii, dacă avem o bază de clienți, care sunt în mod constant actualizarea contractului lor. Feedback-ul pozitiv este extrem de important, deoarece este foarte dificil de a câștiga respectul și orice ajutor în această chestiune nu poate face rău.

Bonusuri și lucruri plăcute

În plus, din moment ce lucrarea este legată de agentul de asigurare pentru a încuraja poate fi asigurat în compania gratuit. Și, desigur, diferite tipuri de premii: loc anual sau trimestrial, la sfârșitul perioadei de raportare.

Dar nici măcar asta este frumusețea alegerii acestei profesii. O astfel de direcție este ales de acei oameni care nu doresc să lucreze într-un birou înfundat, cei care nu apelează la o lucrare soră, care nu este operațiunile zilnice interesante.

Un agent de asigurare este întotdeauna până la data de știri politice, agentul este omul, de obicei, interesant și bine citit, cu care să vorbească frumos și chiar susțin pe orice subiect. Prin urmare, în ciuda faptului că activitatea în agent de asigurare a companiei este însoțită de shake-uri nervos, această profesie va fi întotdeauna popular și atractiv pentru mulți oameni activi.

Toate companiile de asigurări

Puteți găsi întotdeauna cea mai apropiată companie de asigurare la domiciliu sau la birou. Utilizați tipul hartă de zonă și de valoare pentru a sări la pagina companiei. alege companie