Istoria automobilelor marca mclaren - istoria constructorului auto McLaren

Bryus Maklaren, fondatorul echipei McLaren, a fost nu numai conducătorul auto, dar, de asemenea, un inginer. Echipa proprie de Bruce McLaren Motor Racing, a fondat la sfârșitul anului 1963. Din acest moment începe o istorie glorioasă echipa Mclaren.

Echipa Bruce McLaren a fost unul dintre cele mai de succes curse în anii '60. Pentru Bruce McLaren cu motor de curse a fost viața lui, și victoria în cursa - sensul vieții. Cinci ani mai târziu a câștigat prima victorie în Marele Premiu și echipa sa au efectuat strălucit în seria de CanAm, câștigătoare campionate și care au profituri uriașe bogate timp de cinci ani, și-a construit numeroase copii ale masinile lor victorioase de vânzare. Cu toate acestea, ei au plecat de la „Formula 1“, în timp ce accentul a fost concentrat pe programul de sport de dezvoltare auto.

Prima masina proprie a fost McLaren M1, echipat cu un motor Oldsmobile. McLaren M1 au participat la seria de curse CanAm în 1964. În 1965, inginerul Bryus Maklaren angajat Robin Herd (Robin Herd), care a creat primul său pentru un singur șasiu McLaren. Prima masina a fost echipat cu motoare V8 Oldsmobile, și a fost creat ca o mașină de testare pentru compania de anvelope Firestone.

«McLaren-Ford M2V " a apărut în primul Grand Prix, "trei litri", "Formula" în Monaco pe 22 mai consolidată, mai degrabă învechite, dar încă puternic motor" Ford V8 Indy». motor, care a fost declarat inapt.

In 1966. Bruce începe în mașină Grand Prix-ul de design propriu, și începe să lucreze la un program de masini sport Ford, tu dar până atunci a reușit să elibereze în lumina M3, care a participat la Formula curse Libre, și a fost folosit mai târziu în filmarea Grand Prix.

Cooperarea cu Ford McLaren a adus un succes răsunător - în 1967 pe mingi de foc portocaliu McLaren M6A, Bruce și Denni Halm (Denny Hulme) a câștigat primele cinci din cele șase etape ale CanAm și a luat primele două linii din serie. Bruce a devenit campion CanAm Series, în timp ce Danny a câștigat campionatul de Formula 1, jucând pentru Brabham. În același an compania a produs, de asemenea, M4A, care a acționat Dzhon Kumbs. M5A a apărut mai târziu, pe care se afla propulsorul V12 BRM a motorului. Din păcate, noua masina nu a fost foarte de încredere, și a 4 finala Grand Prix al sezonului, la care a participat, Bryus Maklaren a reușit să ajungă la linia de sosire doar o singură dată.

În 1968, McLaren designer-șef Robin Herd a creat un nou McLaren M7, iar Ford a dat echipa noile motoare - Cosworth DFV. Acesta a fost începutul echipei ascensiune în cursa de Formula 1 clasa. În spatele roții M7 Bryus Maklaren a câștigat Cursa Campionilor la Brands Hatch, care a devenit prima victorie echipa din clasa cursele de Formula 1 si Marele Premiu al Belgiei.

In 1969, Formula 1 au participat la mai multe versiuni ale McLaren M7. La Marele Premiu al Marii Britanii pentru M9A spițelor Derek Bell (Derek Bell). În seria CanAm McLaren a continuat dominarea - Bryus Maklaren și Denni Halm a câștigat toate cele 11 curse, iar Bruce a devenit din nou campion, se răzbune pe Danny Hulme. Pentru a participa la Formula 5000 a fost creat McLaren M10A, care Peter Gethin (Peter Gethin) a câștigat campionatul.

În 1970, echipa a decis să ia parte la seria Indycar, pentru acest lucru a fost creat de către McLaren M15. Formula-1 a fost creat M14A. În Formula 5000 a fost un M10 modificată și CanAM - de asemenea, modificate M8. Dar începerea cu succes a 70-a încheiat în tragedie. În primul rând, în timp ce testul M15, ca urmare a incendiului, arsuri severe ale mâinilor primit Denni Halm, și l-au urmat la masina testele M8 CanAm pe pista „Goodwood“ rupt Bryus Maklaren. A fost o mare lovitură pentru echipa. Toată lumea de așteptat că, fără energia și talentul echipei Bruce McLaren nu a durat mult. Dar nimeni nu știa că triumful reală și victoria este încă departe.

In 1984. o echipă câștigă 12 din cele 16 etape ale campionatului. Niki Lauda este înainte de careu, Alain Prost cu doar o jumătate de punct și devine campion mondial.

Următoarea vine ceasul Mclaren. Alain Prost în 1985 și 86gg. pitul câștigă titlul mondial. In 1988. A. Senna aduce echipa la victorie în campionatul constructorilor și campion lauri.

Poreclit „F1“, aceasta masina a fost planificat inițial ca un drum și nu a fost destinat pentru piste de curse. Cu toate acestea, un organism extraordinar permite „F1“ pentru a dezvolta cea mai mare performanță în raport de greutate și de putere dintre toate mașinile rutiere construite vreodată: un puternic 6.1 litri, motor cu doisprezece cilindri „BMW“ (550 CP) și greutatea redusă a mașinii (un total de 1018 kg) permite „F1“ pentru a atinge o densitate de putere fără precedent, excesivă pentru vehiculul rutier normal. Cutie de viteze cu sase trepte: primele cinci accelerează lin masina la 257 km / oră, a șasea - crește viteza de până la 386 kilometri pe oră.