Handbal regulile oficiale ale jocului pe scurt

Handbal are mulți fani. Pentru a înțelege esența gameplay-ului, trebuie să cunoașteți regulile de bază. Sportul practicat de bărbați și femei. Handbal unificat reguli pentru toate, dar mai ales cele referitoare la dimensiunea mingea.

golf

Un dreptunghi de măsurare 40 cu 20 de metri, cu zonă de două goluri delimitate de liniile portari laterale și - este un loc de joacă pentru handbal. În afara zonei de siguranță este marcat cu o lățime de 1 metru de la limbajele de markup laterale și cel puțin 2 metri în spatele liniei de poartă.

Poarta este fixat în siguranță, exact în centrul liniilor exterioare. Dimensiunea lor în înălțime este 2, lățimea - 3 m. Și o bară transversală stâlpi orizontală având o lățime de 80 mm și în siguranță fixate unul de altul. Plasa este atașată cu o astfel de tensiune încât mingea nu sări înapoi după ce a fost lovit.

Înainte de porțile marcate spațiu, care limitează linia specială. Este paralelă cu limitele țintă, lungimea este de 3 metri, iar distanța până la țintă - de 2 ori mai mult. Deoarece caracteristica exterioară a marcajului trei metri este conectat printr-un cerc cu raza de 6 metri. Din exterior portar zona de delimitare efectuate marcaje punctate (linia val), distanța dintre liniile de pauză - 150 mm. Mai mult decât atât, trase șapte metru linie liniuță strict paralel cu lungimea de poarta este de 1 metru.

De asemenea, pe site-ul sunt marcate de următoarele linii:

• Zona chetyrehmetrovy limitează acțiunile portar;

• Linia de înlocuire este o porțiune laterală la punctul de marcaj situat central 450 cm de centru;

• Linia de centru conectează punctele mediane ale celor două marcaje laterale.

Mingea este confectionata din piele naturală sau sintetică, dimensiunea și greutatea sa este de 58-60 cm / 430-470 g (pentru bărbați), 54-56 cm / 330-375 g (pentru femei). Pentru fiecare meci este dat mingea principală și de rezervă.

Standard se potrivesc cu durata a două perioade de 30 de minute, cu zece minute pauză între ele. În cazul în care reglementările de concurență trage nu este admisibilă timp, suplimentar sub forma a două perioade de 5 minute. Dacă este necesar, acesta poate fi atribuită la a doua ore suplimentare.

Abonează-te la Alvin Almazov: FaceBook. Instagram. Telegrama. Facebook. Twitter. Veți găsi previziuni gratuite pentru sport, fete fierbinti, umor bun și sfaturi Stele!

Numărătoarea inversă începe de la începutul fluierul arbitrului meciului. Se termină jocul de sunetul sirenei automate care este activat după resetarea cronometrului. În caz de încălcare a regulilor, chiar înainte de sirena aruncărilor libere poate fi efectuată după semnalul, iar apoi se ia o decizie cu privire la câștigătorul sau numirea timp suplimentar.

• Decizia privind eliminarea jucatorului timp de 2 minute sau descalificare;

• comandat o aruncare de șapte metri;

• Există o echipă time-out;

• Trebuie să conducă o întâlnire între membrii săi cu privire la aspectele controversate.

Oricare dintre echipele participante pot utiliza oprirea de un minut de joc în fiecare perioadă.

Componența echipei, echipamente, înlocuirea

Fiecare echipă este formată din 12 sportivi, ambele situate pe 7 handbalul. Un membru al echipei este portarul. El poate, în orice moment îndeplini funcțiile unui Fielder, precum și un atlet pe teren ar putea obține prin poarta. Meciul poate continua, chiar dacă joacă cel puțin 5 persoane pe o parte. Decis de completul de judecată.

Portarul este permisă în zona sa atinga mingea cu orice parte a corpului, muta în jurul zona portarului, lăsați-l și să ia parte la joc pe o bază comună. Este inacceptabil să întârzie Aruncare de la, pune în pericol adversarul, părăsesc zona de poartă cu mingea în mâinile sale atinge mingea a doua oară, fără a avea contact cu el cel puțin un câmp de atlet.

handbaliștii pe teren trebuie să aibă o formă identică. Portar Echipament este diferit de îmbrăcăminte de ceilalți jucători. Pe fiecare față tricou și spate trebuie să fie numere care sunt diferite de expresivitate forma de culoare primară. Căpitanul echipei se află o bandă neagră pe antebraț. pantofi de sport Handbal ar trebui să fie confortabil și nu se deplasează. Utilizarea de atribute diferite și ornamente, ceea ce poate duce la un prejudiciu. Puteți purta o bandă confecționată dintr-un material elastic. Jucătorii care încalcă aceste cerințe nu sunt produse pe teren înainte de eliminarea comentariilor.

Permis de a face următoarele:

• Pentru a efectua toate manevrele cu mingea prin intermediul mâinilor, cap, șolduri, genunchi;

• Țineți mingea timp de 3 secunde, indiferent dacă pe podea sau nu;

• Efectuați nu mai mult de trei pași cu mingea;

• În statică sau mișcare a permis să le lovit pe podea, cu o revenire inversă;

• După ce mingea este prins cu ambele mâini, este permis să se facă nu mai mult de trei trepte cu ea.

În cazul în care elementul principal de joc în contact cu un adversar, din nou, a permis trecerea acesteia de la o parte la alta, de a le manipula culcat sau în genunchi.

• Touch mingea de mai multe ori, până când a atins poarta, un alt jucător sau suprafața pistei;

• Atingând parte mingea inferioară a piciorului, în cazul în care în mod deliberat nu a aruncat un jucător advers;

• Este o eroare de acțiune handbalistul, care atunci când încearcă să prindă mingea l-au luat sub control.

Echipa nu are dreptul de a ține mingea fără nici un motiv aparent. Dacă nu finalizați o acțiune de atac sau o lovitură pe poartă, ea este considerată ca joc pasiv. Dacă după un avertisment cu privire la schimbarea situației jocului nu sa schimbat, o aruncare libera pentru echipa adversă.

Aruncări și un obiectiv

Scopul este fixat, în cazul în care mingea a trecut complet linia porții. Un gol este marcat, chiar și în caz de încălcare a drepturilor avocat. lovit Despre fluier notifică. Gol este marcat după fluierul nu poate fi anulat. Câștigarea a anunțat echipa care a marcat cel mai mare număr de goluri.

După tragerea la sorți, echipa care va câștiga, face aruncarea. Aceasta se realizează în orice direcție de la centrul terenului de joc. Dupa ce a petrecut o jumătate de schimbare, jocul începe să cealalta echipa. Când se rostogolească mai întâi toți membrii echipei trebuie să fie de partea lor din terenul de joc. handbaliștii echipei adverse în distribuție inițială nu are dreptul să fie poziționat trei metri mai aproape de player-ul de servire.

Prin faulturi sunt după cum urmează:

• Ruperea sau lovirea mingea din mâinile unui adversar;

• Blocarea sau împinge inamicul;

• măsuri gripare de creare intenționată de interferență pentru a muta;

• Abuzul verbal sau fizic de jucători, arbitri, spectatori și alți participanți la joc.

Toate încălcările sunt sancționate cu avertisment, îndepărtarea de 2 minute, descalificarea, cu excepția. Decizia cu privire la pedeapsa de un judecător, ținând cont de gravitatea infracțiunii și numărul de repetiții de faulturi.

În conformitate cu regulile de joc în meciul de handbal fiecare servi doi arbitri, care ajută secretarul și cronometror.