Yaroslav Vladimirovici Rakitsky - Biografie si Familie

cariera Senior

Ca urmare, în faza grupelor a Ligii Europa „Șahtior“ a câștigat locul 1 și a trecut mai departe. Rakitskiy a jucat în toate cele 6 partide. În joc acasă împotriva "Partizan" (4: 1), Jaroslav susține 67 de minute pentru a alimenta Rezvana Ratsa la porțile Aleksandra Radoslavlevich. 1/16 „Șahtior“ a recunoscut britanic „Fulham“, viitorul finalist al turneului. In joc donchane departe recunoscut (2: 1) și la domiciliu, a jucat la egalitate (1: 1), Jaroslav au participat la ambele întâlniri.

In Liga Campionilor, „Miner“ a efectuat cu grupul rotund, în care a câștigat locul 1, înainte de „Arsenal“, „Braga“ și „Partizan“. În 1/8 mineri bate finală italiană „romi“ cu un scor total (6: 2). În prima manșă a sferturilor de finală împotriva „Barcelona“, „Miner“ a pierdut (5: 1), Jaroslav Șahtior a marcat singurul gol al jocului pe 59 minute. După meci, a fost un cuplu de apărători Rakytskyy Ishchenko și a dat vina înfrângerea echipei. A doua etapă „Miner“ a cedat din nou „Barcelona“, cu un scor (0: 1) și a fost eliminat. „Barcelona“, în cele din urmă a devenit câștigătorul turneului și pentru „Miner“ ieșire în 1/4 finala ale Ligii Campionilor a fost cel mai bun rezultat din istoria clubului. Rakitskiy a jucat în toate cele 10 partide ale Ligii Campionilor.

Campionatul Ucrainei, încă o dată a câștigat „Miner“, înainte de principalul său rival „Dynamo“ cu 7 puncte. Jaroslaw a jucat în 21 de jocuri și a înscris 1 gol ( „Kryvbas“ la poarta). La minerii au ajuns cupa finală în care bate „Dynamo“ cu un scor (0: 2). Astfel, a făcut dublu prin castigarea campionatului si cupa.

Sfârșitul sezonului site-ul Football.ua Rakytskyy numit Cel mai bun jucător al campionatului Ucrainei și a transformat-o pe echipa simbolică a turneului, și un sondaj al ziarului „Sport-Arena“ Rakitskiy a fost numit cel mai bun apărător din acest sezon. De asemenea, în timpul sezonului au apărut informații despre interesul în el de la „Arsenal“, „Barcelona“, „Fulham“ și „Juventus“.

cariera internațională

Rakitskiy a lovit, de asemenea, oferta Yakovenko la campionat, care a avut loc în Danemarca, unde a intrat în starea unuia dintre liderii echipei. În cadrul grupului, Ucraina clasat pe ultimul loc patra, a pierdut în Anglia, Republica Cehă și Spania. În ciuda acestui fapt, el a intrat în echipa simbolică a turneului și a fost singurul reprezentant al echipei ucrainene.

După activitate a fost numit Yuri Kalitvintsev, Rakitskiy a jucat sub conducerea sa a jucat în 4 jocuri. În meciul cu Chile (2: 1), Rakitskiy sprijină în poarta Luisa Marine 36 minute. După ce a jucat un meci cu Elveția (2: 2). In cadrul turneului Cupa Cipru a jucat în meciul semi-finala împotriva România, Rakitskiy a marcat deschiderea 23 de minute, astfel scorul în joc. Ca urmare, Ucraina a câștigat (2: 2 în timpul regulamentar 2: 4 la penaltiuri). În Yaroslav el nu a jucat în finală, în timp ce Ucraina a câștigat turneul, învingând Suedia (1: 1 în timpul regulamentar și 5: 4 la penaltiuri). De asemenea, la Kalitvintseva a jucat într-un meci împotriva Italiei (0: 2).

Stilul de joc

Rakitskiy acționează ca un fundas central, și de multe ori el joacă pe aripa. Jucătorul de fotbal preferă să joace în apărarea centrală. El este adesea comparat cu un alt apărător al „Șahtior“ Dmitriem Chigrinskim. De multe ori conectat la atacurile și se conectează la o poziție standard de.

Are o puternică lovitură cu rază lungă cu piciorul stâng, o centrare bună și viteză. Jucandu-se cu un angajament maxim.