testarea secțiunile practice de educație fizică îi ajută pe elevi să înțeleagă mai bine regulile de bază și secțiunea cerințe. Ele sunt accesibile și simplu mod de a testa cunoștințele lor, să învețe sau să consolideze cunoștințele lor din regulile de bază ale diferitelor sporturi. Această evoluție conține întrebări cu privire la regulile de bază și cerințe, precum și istoria și diverse întrebări situaționale de jocuri, cum ar fi volei, baschet și fotbal

GBOU ACT LA „transport Kaluga si Colegiul Tehnologic im.A.T.Karpova“

Teste pentru Cultură Fizică

A se vedea „Jocuri sportive“

Educație fizică Isayeva LA

1. Care sunt dimensiunile instanței de volei sunt corecte? 1) 10 x 15 2) 18 x 9 3) 12 x 24 4) 40 x 20

2.Skolko jucători de la o echipă care participă la jocul pe teren? 1) 6 2) 8 3) 4 4) 12

3. În ce cont este un joc în aceeași petrecere? conturi 1) până la 25 puncte 2) până la 15 de cont 3 puncte) la cont 17 puncte 4) cont nelimitat

4.Razreshaetsya dacă vălului joc cu mâinile (fără clatina mingea)?

1) și 2) nu 3) este permisă la trecerea hranei 4) este interzisă numai fără fluier

timpul 5.Skolko este dat jucătorului pentru depunerea după fluierul?

6.Mozhno dacă mingea atinge net în timpul livrării?

3) este posibil, după fluierul arbitrului

4) nu se poate, după fluierul arbitrului

7. Pot aplica bile de suflare două mâini? 1) poate fi 2) nu 3) poate poate sări doar 4) nu pot fi furnizate la săritura

inning 8.Skolko poate efectua un jucător în joc? 1) un pas 2), două de alimentare 3) un număr nelimitat 4) în timp ce furnizarea de un jucător sau o echipă nu a făcut o greșeală

9.Ce atinge mingea poate face o echipă cu jucători câștiga un punct în joc? 1) 3 Touch 2) 4 Touch 3) 4 5 Touch) număr nelimitat de atingeri

10. Poate un joc în timpul unui miting în partid picioare sau alte parti ale corpului? 1) poate fi 2) nu 3) pot juca 4 picioare) nu poate juca picioare defensive

11.Mozhno dacă atingeți net în timp ce jocul cu mingea? 1) poate fi 2) nu poate 3) nu poate, în timpul alimentării 4) poate furniza în timpul

12.Mozhno dacă atingeți net în timpul unui joc? 1) nu poate fi 2) pot fi 3) este posibil, dar numai în timpul acțiunii de protecție 4) este posibilă, dar numai în timpul atacului

13. Câte substituții pot fi făcute într-un singur lot? 1) Două 2) patru 3) Șase 4) opt

14. Cât timp este dat de echipa atunci când un jucător este înlocuit? 1) 20 sec. 2) 30 sec. 3) 1 min. 4) timpul de înlocuire nu este dat

15. Ce este un gest de judecători: Judecător ridică două degete pe verticală? 1) numărate două puncte 2) este oferit jucătorului pentru a face o a doua vascularizație 3) numărul jucătorului (2) 4) dublu atingere pe minge de același jucător

16. Ce face gestul unui judecător: Judecător ridică vertical patru degete? 1) cont la Party 4: 0 2) numărul de jucător (4) 3) Al patrulea jucător de substituție în echipa 4) patru lovind mingea aceeași echipă

17.Chto gest înseamnă judecători: Judecătorul se aplică de palmier ridicat vertical de altă parte pe orizontală? 1) intervalul 2) care transportă mâinile sub plasa 3) înlocuirea incorectă 4) înlocuirea

18. Câte pauze poate face o echipă într-un singur joc? 1) O 2) doi 3) trei 4) patru

19. Pot folosi pauzele nerealizate în loturi ulterioare? 1) poate fi 2) nu 3) poate poate fi nu mai mult de două 4) pot fi, cu o cravată în joc

20. Ce face gestul unui judecător: judecătorul își împreunează mâinile încrucișate înțelept? 1) de înlocuire a jucătorului 2) la sfârșitul părții 3) un capăt de joc 4) Continuarea jocului

1. În ce an de baschet a fost originea ca un joc de sport? 1) 1861. 2) 1891. 3) 1824. 4) 1904.

2. În ce țară a inventat baschet? 1) SUA 2) Spania 3) Marea Britanie 4) România

3. Cât de mulți jucători de pe echipa de baschet? 1) 5 2) 10 3) 12 4) 15

4. Cât de mulți jucători din ambele echipe, în același timp, să participe la joc? 1) 8 jucători 2) 6 3 jucători) 5 jucător 4) 10 jucători

5.Skolko puncte acordat echipei, arunca mingea în inelul de la o distanță de 6 metri mai jos? 1) un 2) două 3) trei 4) patru

7. Ce este un gest de judecător: imitație lovind marginea de palma pe încheietura mâinii celuilalt? 1) împingere jucător 2) împușcat 3) Lock 4) întârziere jucătorului

8. Ce este „dribla“? 1) arunca 2) 3) driblingul mingii încălcarea regulilor de aruncarea mingii în joc 4) aruncare liberă

9. Ce este „blocare“? 1) Atingând mingea din mâinile unui adversar încălcare 2) din normele, împiedică evoluția unui adversar care nu deține mingea 3) încălcarea normelor de prevenire a unui adversar cu mingea 4) împinge jucător cu balonul

10. Ce este un „fault“? 1) o pauză în joc 2) jucător remarcă personală sau antrenor 3) un câmp gol abandonat 4) aruncat mingea la aruncarea libera

11. Ce este „Jog“? 1) „mișcare“ a site-ului 2) care rulează în direcția unui oponent al încălcării inelului 3) al normelor, atunci când un jucător face mai mult de două etape cu mingea în mâinile sale

12.Skolko faulturi poate obține un jucător pentru un joc? 1) O 2) două 3) Cinci 4) Zece

13.Skolko ultimul meci de baschet? 1) de 2 ori timp de 20 min. 2) cele două jumătăți de 30 de minute. 3) patru sferturi de 15 min. 4) de patru ori timp de 10 min

14. Care este de cinci-a doua regulă? 1) timp de 5 secunde, jucatorul cu mingea, ia nici o acțiune 2) timp de 5 secunde, jucătorii de înlocuire 3) timp de 5 secunde un atac jucători echipa sa mutat mingea din zona de protecție în zona de atac a fost efectuat

15. Poate jocul să fie legat scorul? 1) și 2) nu 3) poate fi în partea finală a turneului 4) poate fi în partea preliminară a turneului

16. Ce măsuri pot face un jucător cu mingea în mâinile sale? 1) O 2) doi 3) trei 4) patru

17.Skolko „time-out“ poate fi o echipa în joc? 1) 2 într-o jumătate 2) 2 în joc 3) 4 într-o jumătate 4) cantitate nelimitată

18.Chto este ridicat judecători de palmier deschise? 1) la începutul jocului două) care se termină jocuri 3) minute pauză 4) îndepărtarea jucător de pe teren

19. Ce mâna încleștat unui judecător ridicat? 1) la începutul jocului două) care se termină jocuri 3) remarca privat la player-ul sau antrenor pauză 4) minute

20. Ce face gestul unui judecător: mâinile încrucișate în fața pieptului, palmele deschise? 1) substituirea unui privat 2) prevenirea player 3) driblingul necorespunzătoare 4) înlocuirea jucătorului

1.Nazovite țară - acasă de fotbal: 1) Statele Unite ale Americii 2) Anglia 3) Italia 4) Olanda

2. După cum se indică în formă prescurtată Federația Internațională de Fotbal? 1) NB 2) 3 AIBA) PHIL 4) FIFA

3. Ceea ce înseamnă, în expresia de fotbal „nouă“? 1) Numărul nouă al player-ului. 2) Cei nouă jucători rămân pe teren după îndepărtarea celor doi jucători. 3), scor joc 9: 0 în favoarea unei echipe 4) Desemnarea colțul de sus poartă de fotbal.

4. Ce înseamnă cuvântul „afară“? 1) driblingul 2 calcii) header 3) din mingea în afara terenului 4) îndepărtarea de la partea liniei de minge câmpului

5.the ce distanță ar trebui să fie în peretele jucătorului care lovitura de pedeapsă? 1) 6 m 2) 7 m 3) 4 la 8 metri) 9 metri

Dacă portarul pentru a juca mâini 6.Mozhno? 1) poate fi 2) nu poate 3) numai în suprafața de pedeapsă, 4) imposibilă în suprafața de pedeapsă

7. Care ar trebui să fie pedeapsa după apărătorul va demola atacator cu mingea? 1) împușcat liber 2) din lovitură liberă 3) îndepărtarea din câmpul player-4), în plus față de adversarii scop

8. Ce se înțelege prin „în afara jocului“? 1) Persoana care primește o trecere de la un partener este într-o poziție care, în plus față de portarul în afara porților nu mai este un singur adversar 2) după ce a lovit mingea jucătorul a traversat linia porții 3), în același timp, doi jucători lovit mingea 4) a lovit mingea după fluierul

9. Atunci când o lovitură de la colț? 1) atunci când mingea este în afara limitelor de către echipa ofensiva 2), atunci când mingea este în afara limitelor de la apărarea adversă 3), atunci când mingea a venit peste linia frontului de apărătorului portar

10. Atunci când o lovitură liberă? 1) atunci când un antijoc sau nu fault este intenționată 2), atunci când mingea a trecut peste atunci când portarul a prins mingea cu mâinile 4), atunci când un jucător împiedică un adversar trimite mingea în joc linia laterală 3)

11.Skolko lung este un joc de fotbal? 1) de 2 ori timp de 30 min. 2) cele două jumătăți de 20 de minute. 3) patru sferturi de 15 min. 4) Cele două jumătăți de 45 de minute.

12. Când a numit 11 metri lovitura libera? 1) în cazul în care jucătorul a comis o încălcare intenționată a regulilor jocului 2), în cazul în care jucătorul a comis o încălcare intenționată a regulilor de propria suprafață de pedeapsă 3) în cazul în care un jucător a comis o încălcare în timpul unei pauze de joc 4), în cazul în care mingea a trecut peste linia porții din echipa apărarea acelui jucător

13.Mozhno dacă să arunce mingea de pe margine, în genunchi sau așezat pe pământ? 1) și 2) au

14.Myach lovește accidental arbitrul, localizat în domeniu, și ricoșează în gol. În cazul în care obiectivul este marcat? 1) Da 2) Nu

Este căpitanul echipei pentru 15.Mozhet infracțiuni grave pentru a elimina din domeniul oricare dintre partenerii săi? 1) Da 2) Nu 3) numai cu permisiunea unui judecător

16. Un jucător care va fi înlocuit refuză să părăsească terenul. Ce măsuri ar trebui să arbitrul? 1) Opriți jocul, atâta timp cât nu se va face de înlocuire. 2) Îndepărtați player-ul pentru comportament nesportiv. 3) continua jocul.

dacă jucătorul 17.Mozhet purta ochelari în timpul unui meci? 1) Da, în cazul în care nu reprezintă un pericol. 2) Da 3) Nu

18.Chto ar trebui arbitrului în cazul puloverele de culoare ambele portari sunt aceleași, și nici unul dintre pulover nu este o altă culoare? 1) Începe jocul. 2) Nu începe până când găsiți tricoul de o culoare diferită. 3) Se lasă un joc fără un pulover.