Proba de umplere de locuri de muncă a standardelor profesionale manuale

Descrierea postului

O fișă a postului este unul dintre documentele cheie în întreprindere. Acesta conține o listă de funcții de lucru efectuate, precum și o listă de obiective, obiective individuale angajat care ocupă o anumită poziție. Acest document este eliberat direct la ocuparea forței de muncă și este predat împreună cu o copie a contractului de muncă.

Principalele obiective, care sunt urmărite în proiectarea fișei postului:

  1. Formarea cadrului instituțional pentru întreprindere.
  2. Creșterea nivelului de responsabilitate a sarcinilor angajatului efectuate de aceștia.
  3. Asigurarea corectitudinii rezultatelor testelor în necesitatea de certificare, acțiuni disciplinare, promoții și așa mai departe. D.

Dezvoltarea de instrucțiuni trebuie să fie efectuate în funcție de personal, pe baza principalelor sarcini și funcții care sunt atribuite angajat și departamentul ca un întreg.

De regulă, este recomandabil să se implice dezvoltarea unor șefi de departamente pentru a descrie mai clar competențele încredințate angajatului.

Trebuie remarcat faptul că instrucțiunea nu este necesar să se înregistreze. Normele privind obligațiile la dreptul muncii prin instrucțiuni emitente nu oferă. Cu toate acestea, este recomandat să aibă:

  • pentru separarea puterilor și a zonelor de responsabilitate între angajați;
  • examinarea detaliată a funcțiilor lor;
  • dacă este necesar, pentru a dovedi în cunoștință executor judecătoresc sau reclamații Rostrud.

Descrierea postului în conformitate cu standardul profesional

prevederile standardelor profesionale pentru anumite poziții ar trebui să fie luate în considerare atunci când se creează o fișă a postului.

Standardele profesionale este un document standardizat care conține cerințele de bază, nivelul caracteristicilor de cunoștințe, competențe, educație, experiență, experiență de muncă necesară pentru desemnarea unei anumite persoane pentru o anumită poziție (art. 195.1 din Codul muncii).

Standardele profesionale necesare pentru acele poziții, cerințele de calificare pentru care reglementări speciale sau prin lege (art. 195.3 din LC RF). Exemple sunt avocați, judecători, profesori, medici și așa mai departe. D. În plus, utilizarea obligatorie a standardelor profesionale (sau nu sunt încă valabile ECTS directoare, ETC) prevăzute element. 57 angajați TKRumyniyadlya care postează au dreptul la beneficii, bonusuri Fringe de compensare, sau pentru care limitele sunt.

IMPORTANT! Este permisă utilizarea numai a standardelor aplicabile și aprobate de MintrudomRumyniyaesche nu pentru toate posturile.

Procedura pentru compilarea

Cerințele de bază pentru fișa postului sunt după cum urmează:

ghid structura pe baza standardelor profesionale

Slujba unei declarații standard profesional poate avea următoarea structură:

Standardelor profesionale în instrucțiunile sunt transferate cerințe profesionale, cerințele de exemplu pentru educație, experiență, experiența de muncă, calificările necesare pentru ocuparea forței de muncă pentru această poziție.

Schimbarea reglementărilor, sub rezerva standardelor profesionale

Ce se întâmplă dacă fișa postului a fost deja aprobat, iar angajatul de lucru în conformitate cu acesta nu este de un an, dar trebuie să-l aducă în conformitate cu standardele profesionale?

Este necesar să se ia în considerare unele nuanțe:

exemple de instrucțiuni

Luați în considerare procedura de elaborare a standardelor profesionale de locuri de muncă ghida exemplul contabilului-șef.