Mini handbal, reguli mini handbal

Jocul se bazează pe Ency - handbal menny, adaptat pentru copii 10-12 ani.

Golf (fig. 3) poate fi teh-Dowa în sala de sport școală, pe terenul de joacă sau în curte. Dimensiune pad 18-28X9-14 m.

Primul dreptunghi este marcat, atunci liniile de lumină sunt aplicate la o linie de 5 cm lățime centrală, linia zona bilei (5 metri de linia de poartă), aruncări libere (6 metri de linia de poartă)

, aruncare libera (8 metri de linia de poartă). Dimensiune Poarta 145H'5 cm, realizat din bare de lemn secțiune 8X X18 cm. Mingea va fi rotundă, de preferință, din piele, monocrom. Greutatea mingea - 250--280 g circumferința - 44-46 cm.

Regulile de joc în mini handbal

Data mini-handbal au loc între cele două echipe. Scopul fiecărei echipe - pentru a arunca cat mai multe bile în plasa adversarilor.

Fiecare echipă are doi portari (numerele lor de 1 și 12) și 10 jucatori de camp. În cazul în care site-ul este mare în dimensiune - 28X14 metri, jocul are 7 participanți: 1 portar și 6 jucători pe teren. Atunci când o mică platformă - 18X m - pe picior de plecare 5 persoane: 1 portari și 4 jucători pe teren. Restul sunt pe banca de rezerve pentru jucătorii de rezervă.

Copii 8-9 ani de joc vechi de doua reprize a cate 10 minute. și 10-11 ani - doua reprize a cate 14 minute. o pauză de 5 minute.

Echipa începe jocul, este la linia de centru. Atâta timp cât jucătorul a acestei echipe nu va da mingea partenerului, jucătorii echipei adverse trebuie să fie la o distanță mai mică de 3 m de linia de centru.

Mingea poate fi trecut, transporta, arunca și prinde în nici un fel, toate părțile corpului, cu excepția picioarele de sub genunchi.

Ia trei pași cu mingea în mâinile sale, trebuie să-l dea la un coechipier sau renunțe la portar.

Când dribbling mingea cu o singură mână poate bate pe ea o dată sau de mai multe ori, dar pentru a prinde mingea, nu puteți continua să mențină: este necesar să se treacă mingea sau arunca în gol.

După ce a primit mingea, el a fost imediat transferat la întreținere, da partenerului sau aruncat în gol. Nu poți ține mingea în mâinile mai mult de 3 secunde. în caz contrar, judecătorul va conta eroarea și să dea mingea o contrariilor pro-echipa.

În conformitate cu regulile jocului m mini handbalul în cazul în care adversarul deține mingea cu o singură mână, putem, dar bate cu mâna lui; în cazul în care adversarul der-INH mingea cu două mâini, nu puteți disloca mingea.

Este interzis să selecteze mingea cu ambele mâini, cu mâinile-intercepteaza o minge cu un adversar. In timpul acestor jucator de pe-Rushen este eliminat pentru 2 minute. Nel Gia amenință adversarul mingea, strîngînd sale două mâini, împinge în spate. Pentru toate aceste tulburări jucătorul va fi eliminat timp de 2 minute. și la încălcarea repetată - până la sfârșitul jocului. Nici unul Fielder nu are dreptul de a se angaja în zona de portar. Proprietarul acesta - un portar, a cărui sarcină nu este să rateze mingea în plasa lui.

Portarul poate juca întreaga suprafață a zonei portar și bate bile care zboară în gol, orice parte a corpului: brate, picioare, chiar și capul, și cad pe minge (jucătorul să cadă pe minge sunt interzise).

În cazul în care împușcat este blocat de portar și a trecut peste linia de poartă de atacantul sau portarul, portarul trebuie să-l treacă jucătorilor săi din zona poartă.

Portarul are dreptul de a părăsi zona lor fără minge și să devină un jucător câmp suplimentar.

Portarul este interzis: 1) de a părăsi zona de poartă cu mingea în mâinile sale; 2) atinge mingea, care este situată în zona din spatele liniei de poartă. Pentru aceste încălcări judecătorul atribuie o aruncare liberă de 8 metri în direcția poarta infractorului.

Jucătorul cu mingea, care este în domeniu, nu poate merge dincolo de linia suprafeței sale gol. Este o încălcare pasibilă de o lovitură liberă de 6 metri.

jucători de câmp sunt interzise: 1) pentru a avansa la zona liniei, portarul; 2) pentru a intra in acest domeniu; 3) să ia mingea, care este în zona de portar; 4) pentru a trece mingea în zona de portar lor. Dacă un portar pentru a opri mingea merge în gol de un jucător al echipei sale, judecătorul-desig chaet 6 metri penalizare împușcat.

Un gol este marcat atunci când mingea aruncata de ur-rock, a trecut complet linia porții.

Dacă un jucător atinge mingea, care a fost lansat pe margine, cealalta echipa jucător vypol-nyaet aruncare de la margine, picioarele nu pe-ryvaya de pe site.

Când mingea este aruncat afară din linia de margine nu poate fi abordat la jucătorul care repune mingea mai aproape de 3 m.

Nu poți arunca mingea de pe margine în-companie în. Chiar dacă mingea zboară în plasă, un gol este marcat nu.

În cazul în care mingea de pe brațul atacantul a trecut dincolo, dacă INJ poarta, portarul trebuie să intre în joc, din cauza zonei sale pătrat. Nu arunca cu mingea în plasa adversarilor. Judecătorul acest obiectiv nu contează. Dacă portarul după un atacant bro-SKA“a prins mingea în zona sa și o aruncare puternică l-au trimis la obiectivul opus la nivel, un gol va fi înscris, deoarece mingea nu a ieșit din joc.

Într-un program gratuit de 8 metri arunca echipa de aruncare, se află în spatele liniei de 8 metri și echipa, care este protejată - nu mai aproape de 3 m de la locul de încălcare. Libertăți arunca-TION este permis să efectueze fără fluierul arbitrului.

În cazul în care mingea a trecut peste linia porții de la jucători Oboro-Sculpt atribuite aruncare laterală. El a efectuat cu o singură mână. Picior de sprijin pe hoditsya la intersecția partea din față și-NY acolo. După fluierul mingea este dat partenerului, păstrând piciorul de sprijin de pe site.

6 metri lovitura de pedeapsă fără protecție se acordă pentru încălcarea gravă a regulilor de joc nu numai jucători pe teren, dar portarul. Aruncare poate face orice jucător Coman-dy, chiar și portar. În timpul executării unei aruncari, toți jucătorii sunt în spatele liniei de 8 metri, nu mai aproape de 3 m de minge. Efectuează frate-suc nu poate depăși linia de 6 metri.

În cazul în care 6-pedeapsa arunca jucatorul pentru a efectua o aruncare de incepere nu trebuie discontinuitatea piciorului de sprijin pad. După porci-stka judecătorii nu pot lovi mingea pe teren și păstrați-l în mâinile lor mai mult de 3 secunde. În timpul executării aruncarea de la poarta poate ieși din poarta înainte nu mai mult de 3 m.

aruncare liberă de 6 metri se acordă atunci când un jucător: 1) capturează mâna atacantului pe împușcat; 2) care deține un atacant pentru forma; 3) vine pentru a proteja zona zona de portar.

În cazul în care mai mulți jucători simultan fiert-ball skhva, un judecător numește un gol controversat. În acest caz, un jucător de la o echipă dacă Tzom se ridice în picioare unul de altul, iar arbitrul aruncă mingea între ele.