Metalist a părăsit Europa League - UEFA Europa League 2019 programul de meci și clasamentul, rezultatele

Metalist a oprit la sferturile de finala de la FC Metallist

Metalist - Sporting - 1: 1

Obiective: Kristaldo (57) - Van Wolfswinkel (44)

După 64 minute, Xavier a ratat un penalty (portar)

pot fi găsite aici din detaliile meci.

După ce a fost învins în Lisabona, în primul meci, Metalist a trebuit să câștige din nou un gol, și, de preferință, în același timp, să nu piardă. Din primele minute sa considerat că Kharkiv foarte nervos, din cauza a ceea ce a permis echipei Markevich multe erori non forțate.

Primul moment periculos a venit în minutul 12, când Cristaldo a lovit la cap, dar abia a ratat obiectivul. A doua oară Harkov amenințat poarta Rui Patricio numai după 20 de minute - Tyson fulgera viteză și tehnicieni, dar el nu a putut bate portarul.

Înainte de pauză Metalist a ratat complet un gol opțional. Picături permis să depună, în timp ce van Wolfswinkel, sărituri de grâu și Obradovic, capul a trimis mingea în plasa Goryainov.

În a doua jumătate a Markevich emise Devic, și aproape imediat a plătit dividende. După 57 minute, Marco a scăzut cu succes mingea pentru a muta Cristaldo, care de la 12 metri, după lovit Rui Patrício.

După alte cinci minute, atacantul ucrainean a câștigat o penalizare. Recent, cu toate acestea, Harkov complet uitat cum sa lovit de pedeapsa, asa ca de data aceasta lasa Javier Rui Patrício pentru a deveni eroul de la Lisabona.

Sporting Mai târziu, aproape intreaga echipa sa mutat la apărare și Metalist, în ciuda tuturor eforturilor, nu a fost în măsură să efectueze de salvare al doilea gol.

Astfel, jucând o remiză, Metalist a pierdut pe agregat cu un scor de 2: 3. Sporting va juca în semi-finala cu Athletic Bilbao, care a fost mai puternic decât Schalke. Este demn de remarcat faptul că a doua semi-finala va fi total spaniol - Valencia va juca împotriva Atletico (Madrid).