fapte interesante despre Jocurile Olimpice de vară, care s-ar putea să nu se știe

Faptul că tradiția Jocurilor Olimpice, care a existat în Grecia antică, sa născut ca parte dintr-un cult religios, toată lumea știe. Jocuri realizat cu 776 BC. e. la 394 n. e. Un total de 293 de Jocurile Olimpice de la Olympia, care a fost considerat un loc sacru de greci. Olympia a fost numele Jocurilor.

Și acum o selecție de lucruri interesante pe care, probabil, nu au fost cunoscute până în prezent.

Stiati ca primul din istoria modernă a Jocurilor Olimpice, în 1896, nu a acordat medalii de aur. Cel mai mare premiu a fost o medalie de argint și o ramură de măslin, la fel ca în Jocurile Olimpice antice grecești. Locul al doilea a fost distins cu medalia de bronz, și a luat runde treia și chiar și fără a câștiga.

Stiati ca la Olimpiada-1900 a fost făcut un atlet unic: nu numai că nimeni nu își aduce aminte numele lui, el este în continuare cel mai tânăr olimpic din toate timpurile.
În canotaj olandez echipa a fost lipsește un membru, și au cerut doar un băiat francez locale să se alăture performanța lor. Potrivit martorilor estimate în aparență el avea zece ani.

Știați că, în 1904, la Jocurile din St. Louis american atlet LORTZ a reușit să ajungă cu mașina, o mare parte a distanței, și apoi a fugit frumos trecut de patru mile. Dar el a fost condamnat și descalificat din scandal.

Știați că primul campion olimpic american la femei devenit atât accidental. Margrett Abbott a sosit la Paris pentru expoziție, și acolo a văzut competițiile de golf care trec. Ea a decis să încerce forțele lor și a câștigat. Numai la sosirea înapoi acasă, în Statele Unite, ea a aflat că a fost prima femeie din America pentru a câștiga aurul olimpic.

Știați că cea mai paradoxală a devenit campion olimpic. Per De Kuberten. Pentru prima dată în practica Jocurilor Olimpice moderne, la inițiativa sa, Programul Baron V olimpiada de la Stockholm au fost incluse (1912) concursuri Art. În sine inițiatorul ideii de concursuri artistice a participat la „literatură“ sub un pseudonim. „Oda Sport“ lui a fost premiat cu medalia de aur O altă medalie, apoi a primit Uolter Uaynens, care sa născut și a trăit până la vârsta de 18 ani la București, la Olimpiada V a câștigat medalia de aur la categoria de „sculptura“. este interesant faptul că el a fost unul dintre cei doi oameni din istorie care au devenit prizora ca sportul și concursuri artistice. El a excelat în fotografiere mai devreme. Un alt om - înotător și arhitect maghiar Alfred Hajos (a trăit 1878-1955).

Stiati ca jocurile XV Olimpiada, care a început în 1952 la Helsinki, atât punct de vedere tehnic vorbind, ultimul. Pentru atunci Președintele IOC Sigfrid Edström la ceremonia de închidere, care desfășoară un discurs solemn, atât de absorbiți că a uitat să spună fraza cheie: „Jocurile Olimpice XV este suspendată.“ Prin urmare, în mod oficial Games 1952 nu este terminat.

Știați că, odată campion olimpic aproape lipsit de premii din cauza gestului obscen. La Olimpiada de la Moscova în 1980 întregul stadion înrădăcinare pentru ea - pentru pol vaulter Volkova. Dar el a câștigat Polul Vladislav Kozakevich. Imediat după victoria sa arătat Kozakiewicz fani aici este un gest pentru care a vrut să lipsească medalia de aur:

Delegația poloneză a anunțat în mod oficial: o mână de îndoit din cauza spasm. Medalie a plecat.

Știați că primul cuplu căsătorit să câștige medalii la Olimpiada au făcut acest lucru în 1952 la Helsinki. medalii de aur la Jocurile câștigat soțul și soția care acționează în diferite tipuri de programe - pe distanțe lungi alergător Emil Zatopek Cehoslovaciei (Emil Zatopek) și soția sa, aruncător Javelin Dana Zatopkova (Dana Zatopkova).

Știați că în mod oficial cel mai tânăr campion al Jocurilor Olimpice si a fost tot de 11 ani. Acest Gimnastul grec Dimitrios Loundras și a participat la prima Olimpiada moderna în 1896. Apropo, am primit medalia de bronz. Cu toate acestea, pentru a fi mai rapid, mai mare și mai puternic nu este dorit. Schimbate sport la Colegiul Maritim. Rose la rangul de amiral, a luptat în ambele războaie mondiale, a murit în '84.