Descrieri de locuri de muncă

1. Dispoziții generale

1.1. Șeful Laboratorului primit și eliberat din ordinul de lucru al Rectorului privind propunerea (indicați directorul unitate).
În activitățile sale este ghidat de actele legislative ale științei românești, actelor normative ale Guvernului România, ordine și instrucțiuni ale Ministerului Educației, Carta Universității și RSP, ordine și instrucțiuni ale rectorului, reglementările interne și aceste instrucțiuni.
1.2. Șeful rapoartelor de laborator direct (indicat supervizor imediat).
1.3. Pentru postul de șef al lucrătorului de laborator este luat cu un grad de doctor sau kan¬didata științe, lucrări științifice și are experiență în activitatea științifică și organizatorică de cel puțin 5 ani.
1.4. Șeful Laboratorului trebuie să știe:
- legi și regulamente, probleme științifice în domeniul cunoașterii, științei și tehnologiei, direcția de dezvoltare a industriei;
- îndrumarea autorităților superioare, interne și zarubezh¬nye realizările cu privire la aceste aspecte;
- a stabilit ordinea de organizare, planificare și finanțare, precum și vnedre¬niya de cercetare și dezvoltare;
- Pentru încheierea și executarea contractelor efectuate împreună cu alte agenții, organizații și întreprinderi;
- divizia de echipamente științifice și normele sale de funcționare;
- Procedura de depunere a cererii de invenții și descoperiri, documentații de proiectare științifică și tehnică și cererile pentru achiziționarea de echipamente, materiale și alte echipamente științifice; sistem de cercetare și dezvoltare de management, organizare, evaluare și de plată angajații academice, forma lor de stimulente materiale;
- dispoziții privind formarea și reconversia profesională a personalului existent;
- îndrumări cu privire la organizarea de gestionare a înregistrărilor;
- dreptul muncii;
- normele și reglementările de protecție a muncii.

2. Atribuții
3. Responsabilitatea

Șeful laboratorului sunt supuse unor măsuri disciplinare pentru eșec și performanța slabă a sarcinilor în modul stabilit de lege.

Întrebați expertul