De la „Real“ la „Real“

Sâmbătă vom ști cine va fi cel mai puternic club din Europa, castigand finala UEFA Champions League, „Juventus“ și „Real“.

Între timp, ca un aperitiv înainte de marea sărbătoare a „Sport sovietic“ oferă cititorilor săi să reamintească cele cinci meciuri cele mai interesante pentru dreptul de a se bucura de Cupa Europei.

1956. "Real" - "Reims" 4: 3

Acesta a fost primul din istoria de finala Cupei Europene - lupta pentru dreptul de a încerca mai întâi pe titlul de cele mai puternice echipe de fotbal din Europa, și, probabil, întreaga planetă. Tragerea la sorti au participat 16 cluburi. Nu toate dintre ele au fost campioni ai țării lor. Dar, în campioni finale - Franța și Spania, „Reims“ și „Real“.

Ca parte a Clubului de la Madrid a strălucit Alfredo Di Stefano și spaniolii au fost considerate favorite. Dar pentru francezi a fost stadion - finala a avut loc la Paris. La un moment în care turismul sportiv nu a fost la fel de comune cum este în prezent, aceasta a însemnat că „Reims“ a jucat aproape acasă.

Franceză și a început într-un mod oamenilor de afaceri - a născut Michel Leblond deja în al șaselea minut. Prin minutul zecea „Reims“ a câștigat cu un scor de 2: 0 - gol marcat de Jean Temple. După 14 minute, eforturile „reale“ Di Stefano a fost în măsură să închidă diferența - 1: 2, și până la sfârșitul anului o jumătate de oră și a egalizator - gol marcat de Héctor Rial. Dar, după pauză, în minutul 62 al meciului, "Reims", din nou, a condus - Michel Hidalgo a marcat - 3: 2. La doar cinci minute scorul a fost egal din nou - Markitos. Pentru prima dată în meci, „Real“, a mers înainte în minutul 79 atunci când obiectivul pentru a doua oară în meciul lovit Rial. Așa că întâlnirea și sa încheiat cu 4: 3.

1962. "Benfica" - "Real" 5: 3

După victoria asupra „Reims“ „Real“ a prevalat în Europa, timp de cinci ani lungi. Este considerat unul dintre cele mai bune finale în care regii de fotbal umilite necunoscut „Eintracht“, dar am avut un timp de greu poate apela jocul cu un singur scop - interesant.

Mult mai distractiv sa ma uit ca cel mai puternic identifica cele mai bune două echipe din Europa: cel mai titrat club de pe continent „Real“ și câștigătorul curent al Cupei Campionilor, „Benfica“, cu un an înainte de a bate „Barcelona“, în finală. La Madrid, apoi am jucat toată împrăștierea de stele: Ferents Pushkash, Alfredo Di Stefano, Francisco Gento ... În „Benfica“, în general, nu a fost doar o stea - Eusebio. El a decis rezultatul meciului.

Dar, în minutul 23-lea, portughezii au pierdut deja cu scorul de 0: 2. „Real“ aproape este sărbătorit victoria sa, datorită două goluri de la Puskas. Dar, după câteva 11 minute scorul a fost egal din nou - pentru „Benfica“, featuring Zhoze Agash și Domisianu Kavem. Alte patru minute - și Puskas afișează din nou „Real“ înainte. Așa sa încheiat prima jumătate a anului. Al doilea a început cu atacurile „Benfica“. Deja în 51-lea minut prin Mario Calhoun din nou egalat. Eusebio timp a venit în minutul 63, când a marcat primul gol - o grevă de 11 metri. Punct câștigătoare a pus legendarul portughezi în minutul 68, de data aceasta remarcandu-se de joc.

Următoarea final furios a trebuit să aștepte mult timp de 37 de ani. Acest lucru nu înseamnă că, în Cupa și Liga Campionilor a fost jocuri interesante. A fost meciuri interesante, și întâlniri cu o mulțime de lovituri, și echipele de opoziție din Europa de Vest și de Est. Dar întotdeauna a rămas în memorie meciurile jucate de la începutul turneului.

Uita făcut să lupte, „Manchester United“, condus de Aleksom Fergyusonom și „Bavaria“, antrenată de Ottmar Hitzfeld. Echipele de fotbal jucat de jucători excelente, la acel moment, cu toate acestea, ar putea cu greu fi numit cel mai bun de pe planeta. Dar au dat lumii un joc care este amintit în ziua de azi.

„Bavaria“ a condus în al șaselea minut - Mario Basler marcat. De-a lungul restul timpului regulat, „Manchester United“ este aproape nimic din ceea ce ar putea face cu un adversar disciplinat. Meci din păcate desen pentru a câștiga un minim de germani și în pericol de a deveni una dintre cele mai plictisitoare din istoria. Chiar și jocurile rămase fără goluri dovedit a fi mai interesant, datorită joncțiunii, sub forma unei lovituri.

Salvarea a venit în timp suplimentar. În primul rând, în primul minut de oprire marcat substitut Teddy Sheringham. Când sunteți gata să timp suplimentar, poarta lui Oliver Kahn a zburat al doilea gol - a marcat un alt rezervist „Manchester United“ Ole Gunnar Sulsher. În finala asta nu sa mai întâmplat înainte - două goluri în timp oprire, după ce a transformat totul cu susul în jos!

Înainte de meci, clar favorit a fost clubul din „Milano“. Ca parte a italienilor a jucat un viitor câștigător al „Balonul de Aur“ Andriy Shevchenko, atacantul argentinian Hernan Crespo, dorogushchy și genial Kaka, nu îmbătrânire Klarens Zeedorf, tenace Gennaro Gattuso, veșnic tânăr Paolo Maldini, a ajuns la scadență Andrea Pirlo ... Era o echipă în care Ruy Koshta cu Alessandro Costacurta au plecat. Ei au rezistat clubul englez o stea - Steven Gerrard.

Se pare că așteptările sunt îndeplinite cu interes, iar finala va fi probabil cel mai devastator din istorie - pentru a sparge „Milan“, a câștigat cu scorul de 3: 0. „Liverpool“ nu a putut opune adversarului stelare. Nu a fost clar modul în care toate Liverpool a ajuns la final. Totul sa schimbat după pauză. Nu se cunoaște faptul că în vestiar cu echipa a făcut Rafael Benitez ... Sau poate că nu a făcut nimic, și un cuvânt greu a spus Gerrard ...

Dar, pe teren în a doua jumătate a fost un alt „Liverpool“. Trei bile englezi au putut să joace numai șase minute - de la 54 mii la 60 mii, ca și în cazul în care nu ar fi existat. Pentru prima dată în victorie finala Ligii Campionilor înapoi trei goluri! Jocul a intrat în prelungiri, iar apoi într-o serie de lovituri de 11 metri. În Loteria Fotbal a fost mai puternic decât „Liverpool“. Ultima sancțiune nu a putut da seama Andriy Shevchenko.

Al cincilea meci din lista noastră de greu poate fi numit cel mai interesant din istoria Ligii Campionilor - aceste întâlniri au fost puține. Dar pentru noi, fanii de fotbal din Romania, acest joc a fost deosebit. Pentru prima dată în istoria finala Ligii Campionilor a avut loc în Europa de Est - la Moscova - pe „Luzhniki“ stadion. Fiecare alte două echipe joacă în engleză, „Manchester United“ și „Chelsea“.

În primul rând descoperit de „Red Devils“ - în minutul 26 a marcat următorul câștigător al „Balonul de Aur“, Cristiano Ronaldo. Dar „Chelsea“, este considerat a se potrivi cu un mic underdog, a reușit să egaleze - un gol în vestiar în minutul 45 marcat de Frank Lampard. Așa sa încheiat prima jumătate a anului.

A doua jumătate, precum și două scurte reprize adăugat, obiectivele nu au adus - astfel încât echipa a jucat prea prudent. Tot recent a decis într-un schimb de focuri pedeapsă. A fost unul din seria cel mai longeviv din istoria Ligii Campionilor.

Ronaldo în primul rând pentru a clipit, nu a marcat un al treilea avertisment. Se pare că e dor de cel mai bun jucător din lume și va rămâne astfel doar atunci când ultima lovitură, decisivă, căpitanul nu a înscrie, „Chelsea“ Dzhon Terri. Scopul decisiv pentru „MJ“ a marcat Ryan Giggs. Dar câștigătorul nu este dezvăluit JAB lui și alunecare Nicolas Anelka.