Campionatele Mondiale de biatlon 6 fapte interesante - fanii biatlon

Cu două zile înainte de începerea
Există doar două zile înainte de evenimentul principal al sezonului - Campionatele Mondiale de biatlon. Istoria sa a început în 1958 - primul campionat a avut loc mai mult de o jumătate de secol în urmă! Dacă te uiți la istorie, puteți descoperi lucruri interesante:

În timpul disciplinei biatlon Jocurile Olimpice, care nu sunt incluse în programul olimpic oficial, aceasta a fost efectuată separat în Campionatul Mondial.

2) Una dintre cele mai importante schimbări în biatlon a fost o trecere de la pușcă de calibru mare pentru diametrul alezajului mic. În timpul Cupei Mondiale din Vingrome, Norvegia în 1977, sportivii în ultima împușcat de puști de calibru mare și de calibru mic pornit în timpul Cupei Mondiale din Hochfilzen, Austria, în 1978.

3) Formatul competiției de-a lungul anilor sa schimbat dramatic. Primele șase campionate mondiale nu au nimic de-a face cu faptul că Cupa Mondială este astăzi: au avut doar o singură disciplină - o cursă individuală clasic.

4) Primul femeii Cupa Mondială a avut loc separat de cel al bărbaților. El a avut loc în 1984, la Chamonix, Franța, cu participarea a 36 de sportivi din 12 țări. Venera Chernyshova din URSS a câștigat în ambele discipline - cursa individuală și sprint.

5) Norvegia - lider în numărul de medalii la Cupa Mondială. Norvegienii au câștigat 179 de medalii, 60 dintre ele - aur. Germania ar putea revendica acest titlu, dacă este anexat 41 Medalie RDG-ului actual la 135. Un post-sovietic România, având în vedere Uniunea Sovietică ar avea 181 medalii.

6) biathlete cel mai mare succes din istorie la Cupa Mondială - Biatlon rege Ole Einar Bjoerndalen (deloc surprinzător), cu 19 medalii de aur și germană Magdalena Neuner, cu 12 medalii de aur. Neuner - cel mai tânăr campion mondial din istorie, ea a câștigat două medalii de aur, la vârsta de 19 ani.