Siguranța, sănătatea și condițiile de muncă

O altă măsură de precauție poate fi pomparea aerului în recipient sau umplerea cu apă până la un nivel la care lucrările de sudură se realizează. „Interferența de sudare“, prin ele însele sunt cauza cea mai mare de incendii asociate cu sudura. Fluxul de scântei poate provoca un incendiu la o distanță locație din lucrările de sudură la câțiva metri. Acest lucru se întâmplă cel mai adesea atunci când sudura se face pe platforma. Experiența a arătat că particulele de ardere poate zbura la 20 de metri și poate provoca un incendiu.
De obicei, gazul de sudura folosind acetilena si oxigen. Furtun pentru alimentarea acetilenă și oxigen trebuie să fie ușor de distins și buteliile de gaz trebuie să fie sigure. În caz de incendiu, acestea ar trebui să fie mutat într-o zonă sigură. Noi, buteliile trebuie să fie un avertisment semn: „butelii de gaz. În caz de incendiu, mutați într-un loc sigur. " Furtun de alimentare cu gaz trebuie să fie atent protejate de căldură, obiecte ascuțite și murdărie, în special ulei și grăsimi. Aceste substanțe - chiar și în cantități mici - ar putea provoca aprinderea dacă gazul curge din oxigenul.

· Are sudura ta?

• Are fiecare sudor purta echipament de protecție adecvat?

· Ai avut de a practica accident, asociat cu sudură? Dacă da, descrie ce sa întâmplat.

au fost luate măsuri de securitate · Ce în legătură cu sudură? Ce alte măsuri ați sugera?

cazane cu abur și recipiente sub presiune

Lucrul cu cazanele de abur și vasele de presiune ridicată necesită măsuri speciale de precauție. Acestea sunt cerințe de reglementare deosebit de stricte. Astfel de plante reprezintă un pericol de explozie sau accident din cauza unor defecțiuni echipamente. Înaltă presiune internă și leagăne frecvente care cauzează acest pericol.
Trebuie avut grijă, astfel încât cazanele de abur și a vaselor de presiune instalate și întreținute în conformitate cu normele de siguranță de către personal calificat. Acestea trebuie să fie verificate în anumite momente ale întreprinderii persoanelor responsabile care au promovat examenele în inspecția de stat a Rostekhnadzor.

Ordinea la locul de muncă

· Incendii - din cauza depozitării inutile sau turbulent (în plus, nu poate scăpa de zona de foc)

· Iluminat slabă - din cauza lămpi lipsă, corpuri de murdare sau pereți întunecați

· Amenințare la adresa sănătății - din cauza grămezi de moloz, vulnerabilitatea la contactul cu substanțe chimice expuse și inhalarea de gaze nocive, etc.

Cum de a păstra locul de muncă în ordine și curățenie

Menținerea curățeniei și a nu se poate efectua acțiuni neplanificate, neregulate. Este nevoie de planificare. Prin urmare, menținerea ordinii va fi efectuată atunci când responsabilitatea pentru acest lucru va prelua conducerea. zone și echipamente de localizare trebuie să fie astfel încât să permită curățarea ușoară și pentru a menține ordinea. Curățenia zilnică nu poate fi lăsată la ultimul minut al zilei de lucru. Astfel, este clar că planificarea este necesară.

Pentru a menține ordinea necesară pentru a lua în considerare următoarele puncte:

· Amplasarea echipamentelor facilitează menținerea ordinii și curățeniei.

· Descrierea pasaje, iese piese coridoare de transport. Toate trece trebuie să fie liber.

· Spațiu special rezervat pentru depozitarea materiilor prime, produse finite, scule si piese de schimb.

· Rafturi pentru scule de mână sau instrumente de mai sus mese de lucru.

· Se pune un scaun sau un dulap pentru depozitarea obiectelor personale mici.

· Deșeuri de reciclare și gunoi sunt situate într-o locație convenabilă.

· Podele este convenabil atât pentru muncă și pentru curățenie.

· Ecrane sau dispozitiv de protecție simplu de protecție împotriva uleiurilor răspîndirii, lichide sau apa de pe suprafața podelei.

· Scurgerea de apă folosită.

Special amenajate personal pentru curatenie zilnic, săptămânal și lunar.

· Mijloace de curățare a zonei de lucru a produselor finite și a deșeurilor.

· Alocarea clară a responsabilităților pentru zonele de întreținere și reparații, în special de grade, trece, pereți, iluminat și instalații sanitare.

Desigur, că angajații implicați în orientare, și menținerea ordinii, trebuie să fie protejate de pericole. Curățarea nu se poate face atunci când există pericolul echipamentelor defecte. Este necesar să se utilizeze echipamentul individual de protecție - halate de baie și salopete, precum și pentru a proteja mâinile și picioarele de la leziuni și boli, de exemplu, reducerea curatarea obiectelor metalice, sau dermatite atunci când se lucrează cu solvenți.
Fiecare muncitor este responsabil pentru curățarea birourile lor. Master este responsabil pentru organizarea curățarea zonei de lucru. Acesta ar trebui să furnizeze toate cele necesare pentru curățare: perii, aspiratoare, etc.

· Comanda nu poate fi atins în cazul în care cere lucrătorilor să facă curățenie în ultimul minut al zilei de lucru după schimbarea deșeurilor. pentru menținerea ordinii necesită o planificare bună. Experiență în planificarea și pentru menținerea ordinii va fi foarte util pentru organizarea altor măsuri de siguranță. Să începem cu comanda!

· Simplu sau dificil de a cere lucrătorilor să păstreze curat la locul de muncă tot timpul? Explică răspunsul.

· Familiar dacă cele de gestionare a beneficiilor care sunt derivate din starea bună a zonei de lucru? Dacă nu, ce se poate face pentru a deveni conștienți de acest lucru?

· Ce ar trebui să fie luate primele măsuri pentru a îmbunătăți starea spațiului de lucru în instalația dumneavoastră?

sfaturi utile

Cameră de lucru și ordine

· Procesele funciare și de producție sunt situate în stare bună, una după alta.

· Localizarea mașinilor și echipamentelor corespunde muncii efectuate.

· Între Mașina este destul de o distanță.

· Datorită alocării responsabilităților în cameră este curat și ordonat.

· Ieșirile de urgență sunt marcate clar, deblocat și fără dezordine.
· Să ofere o abordare convenabilă pentru toate mașinile și echipamentele.

· Toate rutele de transport și abordările sunt marcate clar, sunt acceptabil și, dacă este posibil, au gardurile.

· Pentru vehiculele și locurile periculoase marcate clar semne de avertizare și mesaje.

· Retrase din circuitul agricol suficient spațiu pentru depozitarea de materiale și produse.

· Unele locuri de muncă au rafturi pentru scule și produse middleware.

· Situat convenabil coșuri adecvate pentru eliminare.

· Sexul este plat, și nu există nici pași mici, care nu pot fi trecute cu vederea.

· Suprafața podelei este ușor de curățat și ușor de a lucra cu.

· Acumularea de ulei sau apă este prevenită tăvi sau alte dispozitive.

· Furnizarea de drenaj bun pentru apa utilizată.
· Atribuite în mod clar responsabilitățile pentru curățarea zilnică.

Echipament de mișcare și de transport

· Descrierea capacității maxime ar trebui să fie în mod clar vizibile.

· Echipamente de ridicare și mașini sunt verificate în mod regulat.

· Alte echipamente de siguranță de control și este în stare bună de funcționare.

· Sub sarcina în mișcare nu este efectuată nici o lucrare.

· Dispozitiv de oprire de urgență este conținută în ordine.

· Loturile bine fixate pe echipamentul de ridicare cu cârlig

· Operatorii de echipamente, bine pregătit de ridicare, de reciclare, dacă este necesar.

Mașini și unelte

· Toate componentele electrice periculoase sunt echipate cu dispozitive de siguranță.

· Toate dispozitivele de siguranță sunt fixate în siguranță și pot fi blocate.

· Mașina de rectificat are un dispozitiv de siguranță împotriva rândul său accidentală a roților.

· Pentru a preveni chips-uri în ochii de lucru au ochelari de protecție și alte echipamente de protecție pentru ochi.

· Protejat de accident vascular cerebral în siguranță echipamente de rotație interesante.

· Astfel de mașini ca tăietori, polizoare, prese au o oprire de urgență sau a unui dispozitiv de siguranță.

· Semne de avertizare instalate și bolarzi pentru a preveni funcționare accidentală a mașinii în timpul reparării sale.

· Mâinile de lucru nu atingeți marginile ascuțite.