Rakitskiy, Yaroslav

cariera Senior

stadiu incipient

Ca urmare, în faza grupelor a Ligii Europa „Șahtior“ a câștigat locul 1 și a trecut mai departe. Rakitskiy a jucat în toate cele 6 partide. În joc acasă împotriva "Partizan" (4: 1) [18]. Jaroslav susține 67 minute pentru a alimenta Rezvana Ratsa la porțile Aleksandra Radoslavlevich. 1/16 „Șahtior“ a recunoscut britanic „Fulham“, viitorul finalist al turneului. In joc donchane departe recunoscut (2: 1) și la domiciliu, a jucat la egalitate (1: 1), Jaroslav au participat la ambele întâlniri.

In Liga Campionilor, „Miner“ a efectuat cu runda de grup. în care a câștigat locul 1, înainte de „Arsenal“, „Braga“ și „Partizan“. În 1/8 mineri bate finală italiană „romi“ cu un scor total (6: 2). În prima manșă a sferturilor de finală împotriva „Barcelona“, „Miner“ a pierdut (5: 1), Jaroslav Șahtior a marcat singurul gol al jocului pe 59 minute. După meci, a fost un cuplu de apărători Rakytskyy Ishchenko și a dat vina înfrângerea echipei. [22] A doua etapă „Miner“ a cedat din nou „Barcelona“, cu un scor (0: 1) și a fost eliminat. „Barcelona“, în cele din urmă a devenit câștigătorul turneului și pentru „Miner“ ieșire în 1/4 finala ale Ligii Campionilor a fost cel mai bun rezultat din istoria clubului. Rakitskiy a jucat în toate cele 10 partide ale Ligii Campionilor.

Campionatul Ucrainei, încă o dată a câștigat „Miner“, înainte de principalul său rival „Dynamo“ cu 7 puncte. Jaroslaw a jucat în 21 de jocuri și a înscris 1 gol ( „Kryvbas“ la poarta). La minerii au ajuns cupa finală în care bate „Dynamo“ cu un scor (0: 2). Astfel, a făcut dublu prin castigarea campionatului si cupa.

Sfârșitul sezonului site-ul Football.ua Rakytskyy numit cel mai bun jucator al campionatului din Ucraina și a transformat-o pe echipa simbolică a turneului [23] [24]. un sondaj al ziarului „Sport-Arena“ Rakitskiy a fost numit cel mai bun apărător al sezonului. [25] De asemenea, în timpul sezonului au apărut informații despre interesul în el de la „Arsenal“, „Barcelona“, „Fulham“ și „Juventus“ [26] [27].

cariera internațională

După ce a câștigat memorialul Lobanovskiy

echipa de tineret

Rakitskiy a lovit, de asemenea, oferta Yakovenko la campionat, care a avut loc în Danemarca, unde a intrat în starea unuia dintre liderii echipei. [31] În cadrul grupului, Ucraina clasat pe ultimul loc patra, a pierdut în Anglia. Republica Cehă și Spania. În ciuda acestui fapt, el a intrat în echipa simbolică a turneului și a fost singurul reprezentant al echipei naționale ucrainene. [32]

echipa națională

După acțiune a fost numit Yuri Kalitvintsev. Rakitskiy a jucat sub conducerea sa a jucat în 4 jocuri. În meciul cu Chile (2: 1), Rakitskiy sprijină în poarta Luisa Marine 36 minute. După ce a jucat un meci cu Elveția (2: 2). In cadrul turneului Cupa Cipru a jucat în meciul semi-finala împotriva România. Rakitskiy a marcat deschiderea 23 de minute, astfel scorul în joc. Ca rezultat, Ucraina a câștigat (2: 2 în timpul de bază și 2: 4 penalizare) [37]. Final Jaroslav nu a jucat, iar Ucraina a câștigat turneul bate Suedia (1: 1 în timpul regulamentar și 5: 4 penalizare) [38]. De asemenea, la Kalitvintseva a jucat într-un meci împotriva Italiei (0: 2).

Rakytskyy actioneaza ca un protector centrală [44]. deoarece acesta joacă adesea aripa [45] [46]. Jucătorul de fotbal preferă să joace în apărarea centrală. [47] El este adesea comparat cu un alt apărător al „Șahtior“ Dmitriem Chigrinskim. [9] De multe ori conectat la atacuri și conectate la prevederile standard ale [31].

Are o puternică lovitură cu rază lungă cu piciorul stâng, o centrare bună de viteza și [3]. Jucandu-se cu un angajament maxim [23].