Olimpice de vară sportive de fotbal - indiferent dacă fotbalul este parte a Jocurilor Olimpice de vară - sporturi

Pentru găzduirea olimpic turnee de fotbal responsabilitatea Federației de Fotbal Internaționale (FIFA), care a fost organizată în 1904. Meciuri de fotbal două Jocurile Olimpice de vară (Paris și St Louis), organizația consideră că nu oficial, ci doar expoziția, deoarece acestea nu au participat echipe naționale, și echipele de club independente. De aceea, turneul de fotbal numărătoarea la FIFA Summer Games duce de la Jocurile Olimpice pentru al treilea număr de serie, care a avut loc în 1908 la Londra.

Englezii și a devenit primul campion olimpic în acest sport, fiind cel mai puternic în turneul de opt echipe. Este demn de remarcat faptul că, în Franța, turneul a fost reprezentată de două echipe - a fost singurul precedent în istorie. echipe de fotbal britanice, împreună cu Ungaria sunt în continuare cele mai de succes echipa olimpică - ei au de trei ori a câștigat medalia de aur. În timp ce brazilienii, deja de cinci ori campioni mondiali în acest sport, nu a devenit niciodată primul în competițiile. Este interesant faptul că ei nu au voie să primească recompense duble jucători URSS - în 1976 în echipa de la Montreal Sovietică a învins brazilieni în joc pentru medalia de bronz, iar în 1988 în Seul, bate-le în jocul final. URSS a câștigat de două ori medaliile de aur ale turneului de fotbal olimpic și de trei ori, a devenit medaliata cu bronz.

În conformitate cu regulile FIFA, jucătorii echipelor de olimpici sunt impuse limite de vârstă - toate acestea, cu excepția doar trei jucători nu trebuie să fie mai vechi de 23 de ani. Prin urmare, turneele olimpice nu colectează cei mai buni jucători și sunt considerate mai puțin turneu prestigios decât campionatele mondiale și europene.

Sporturi olimpice de vară: Fotbal