Campionatul European de Fotbal 2018, Belgia, Țările de Jos (continuare) recenzie de fotbal

... afecțiuni nervoase, iar acest lucru este de înțeles - a fost prea mare a fost prețul său. Conducerea Tyr a preluat căpitanul echipei de Viktor Onopko. În meciul său 75th pentru echipa națională a făcut un dublu gol neprețuit.

Imposibil - superb! Înainte de jocul final de la Moscova Ucrainenii Rumyniyane sa dus la un record unic al lumii și campionatele europene - nici o echipa nu a rupt într-o etapă crucială a acestei competiții prestigioase, cu o încărcătură de trei înfrângeri, și avem chiar mai mult decât atât trei eșecuri la început. Și din nou, la fel ca înainte de primul joc cu ucrainenii au fost trase la lumină diferite tipuri de sloganuri naționaliste. București și Kiev cu entuziasm concurat în „șovinism“.

Și încă o dată sa dovedit a fi jucători de mare, a dat tot un spectacol de neuitat. Din păcate, din păcate, pentru Rumyniyan se încheie. Ambele echipe au jucat fotbal de înaltă calitate. Și ucrainenii și Rumyniyane nu a avut un moment să înscrie. șanse excelente în prima jumătate a anului nu a folosit dublu-Panov. Aș putea înscrie și Rebrov. Contul a fost deschis în minutul 75 al meciului, atunci când vizitatorii cinci metri de pedeapsa faultat de Dmitry Alenichev. Karpin lovitură puternică a lovit mărunțire „zid“, iar mingea ca o minge tun a zburat în poarta echipei naționale a Ucrainei. 1: 0!

Ucraineană feliat o grevă dezechilibra de la marginea foarte, portarul nostru cu încredere sărit înainte și a încercat să prindă mingea perfidă, dar calculat greșit. El substituie pumnii, și nimic nu s-ar fi întâmplat. Și acum Filimonov, nu calcul, cu mingea a căzut în plasă. 1: 1. Romantcev a înghețat în groază. Apoi, după meci, el trist să spună: „Acum am o singură dorință - să scape de fotbal.“ A fost o tragedie. Cea mai recentă oportunitate de a smulge victoria încă Khokhlov ratat, a lovit metru 13 ridicat. Deci, tragic pentru Rumyniyan sa încheiat campania de calificare. Între timp, Paris a fost euforic. David Trezeguet. Islandezii după ce a marcat al treilea gol, a condus echipa sa la finala. Francezii a câștigat în cele din urmă primul loc. Ucrainenii sunt al doilea obține dreptul de a participa la play-off.

În grupul 1, după un început promițător (trei victorii la rand), echipa națională italiană, condusă de noul antrenor Dean Zoff, bobinat și poticnindu la fiecare pas, a trecut linia de sosire. „Azzurri“ a trebuit să joace doar o remiză în meciul lor finală împotriva Belarus pe drumul de a asigura primul loc, la care, după o victorie surpriză în Napoli a început să revendice echipa națională daneză. Dar, cum era de așteptat, italienii a câștigat punctul de dreapta de la Minsk. Danezii ar putea muta cu ușurință în Italia cu primul loc dacă nu ar fi început să se califice ca dezgustător. Acasă înfrângerea împotriva Țara Galilor și Italia, precum și o remiză cu Belarus și Elveția, a părăsit echipa Bo Johansson, încercând să se adapteze la o viață nouă, fără frații Laudrup, cu singura speranță - să se agațe de locul al doilea în grup, care a câștigat în cele din urmă, în fața echipei naționale elvețiene, în principal din cauza lupte full-time.

Echipa Norvegia - preferat necondiționată din grupa 2 (cea mai slaba se presupune) primul în sine a creat probleme pentru tine. Norsemen, condusă de noul antrenor Nils Johan Semb, care a început turneul la fel de rau cum a fost posibil. După înfrângerea de origine de către Letonia 1: 3 imediat a început să sune numeroase voci care cer demisia lui Semba. Dar victoria ulterioară pe drum împotriva Sloveniei, Grecia, Albania, Georgia și redus la tăcere detractori cele mai arzătoare. Două victorie acasă recentă a grecilor (1: 0) și sloveni (4: 0), au finalizat echipa un bilet la Campionatul European. Slovenia a devenit o adevărată surpriză, nu numai în grupul lor, ci în întreaga calificare. Inspirat de lor golgheterul Zlatko Zahovič, încrederea echipei pentru tur până la sfârșit, a avut loc al doilea în grup, permițându-și grecii cel mai mare ratat în ultima zi a turneului 0: 3.

Victoria împotriva Suediei asupra Angliei în prima zi a turneului din grupa a 5-a determinat cursul întreaga continuare a luptei. În următoarele șapte meciuri suedezii au pierdut doar două puncte, după ce a jucat cu remiză britanic pe „Wembley“, și a primit doar un singur gol, gol marcat de Alan Shearer, cu o lovitură de pedeapsă la Stockholm. Locul al doilea a mers în Marea Britanie foarte dificil. Că hype, care a fost mobilată cu grijă Glenn Hoddle ca antrenor principal, a declarat jocul echipei nu este cel mai bun mod.

În grupul a 7-a doar două bilete râvnit pentru turneul final al echipelor a câștigat România și Portugalia. Perspectivele pentru români a fost niciodată pusă la îndoială, deoarece echipa lor a câștigat la Lisabona și a atras acasă cu același portughez. Pentru a consolida primul loc, au trebuit să bată în runda finală de afară Liechtenstein. Acest lucru a fost făcut fără nici o problemă. victoria Portugaliei asupra maghiarilor de la Lisabona 3: 0 a fost necesar minim al contului pe la golaveraj în fața echipei naționale turc într-o dispută între echipele absenți a doua între toate grupurile.

Câștigătorul grupei a 8, extrem de greu, programul în care sa dovedit mototolit bombardamentele NATO din Serbia, din echipa națională Iugoslavia. În final, echipele au fost în măsură să păstreze în intervalul de timp al turneului. Iugoslavii au reușit să le păstreze scorul mulțumit legat la Zagreb - 2: 2, în ciuda faptului că mai mult de jumătate din meciul cu zece oameni au avut. Și, datorită unui gol de la echipa națională macedoneană, care a jucat în ultimul minut al jocului împotriva Irlandei -1: 1, iugoslavii au fost în mod automat printre finaliști. De asemenea, Irlanda a luat medaliata cu bronz a Cupei Mondiale-98 Croația locul al doilea.

turneu de grup determinat 12 finaliști (inclusiv proprietarii de belgienii și olandezii). Acum a rămas în play-jocuri (rivalii definite trage) identifică patru mai norocos.

Cea mai veche confruntare de fotbal dintre Anglia și Scoția a fost finalizată cum era de așteptat - victoria britanic. Cu toate acestea, a fost dat lor nu este ușor. În Glasgow, oaspeții păreau preferat, care a afectat în cele din urmă rezultatul. Două lovituri precise Paul Scholes aruncat în doliu alpiniști mândru. 0: 2, în prima manșă - nu este o victorie totală? Scoțiană a fost aproape negat această afirmație. În meciul 110- superderbi britanic 41 Scoțiană a marcat victoria asupra rivalului său fundamental (45 câștigă în limba engleză). Cu toate acestea, pentru ei această victorie (prima în „Wembley“ din 1981), cu un scor de 1: 0 a fost slabă consolare. Pe agregat în finala britanicii rupt.

Într-un cuplu de slovenii și ucrainenii considerate favorite absolute ale acesteia din urmă. Dar viața este judecat în mod diferit. Deși în primul meci din oaspeții Ljubljana a deschis primul cont (lovitură liberă frumos marcat Shevchenko), logica de joc în acest lucru nu a fost. Slovenii au acționat cheltuieli motivate care Yozhefa Sabo. Rezultatul unei astfel de evoluție a evenimentelor a devenit două goluri gazdele în a doua jumătate. În primul rând distins Zahovich și apoi un amuzant și, în același timp, o mare performanță pe minge Milenko Acimovic uzat. La 50 de metri de poarta, el a luat mingea, fără succes, bătut în afara lansat pedeapsa Aleksandrom Shovkovskim, și imediat l-au trimis la poartă. Vizitatorii cu grabă s-au grabit pentru a corecta greșeala lui, dar nu a făcut-o. Răzbunare în Kiev Ucrainenii nu a reușit. Ei au marcat primul gol (penalti-coaste), pentru a menține rezultatul dorit nu a putut. Timp de 13 minute înainte de fluierul final, slovenii au poziție echilibrată, jucând cu succes lovitură liberă. În lupta cu trei apărători Miran Pavlin a reușit să înlocuiască piciorul. 1: 1. Slovenia în finala!

La suma dintre cele mai dificile două lupte a făcut o etapă decisivă, echipa națională turcă. Primul joc a avut loc la Dublin, cu un avantaj clar gazdele, dar sa terminat la egalitate 1: 1. Mai mult decât atât, turcii a egalat în ultimul minut din penalty. În meciul retur din capete de audiență Bursa și nu au văzut, cu toate acestea, în brațe efectuate de jucătorii echipei sale. Acest lucru a adus o remiză fără goluri turci bilet râvnit. Țara, epuizată de cutremur teribil, a primit un cadou de bun venit. irlandezilor din cauza leziuni au fost lipsesc patru jucători-cheie, care în nici un fel diminuează realizările echipei din Turcia.

Asta e într-adevăr, care nu a avut niciodată o problemă în play-jocuri, deci este danezii. Deja în primul meci din Tel Aviv, care le-au lăsat nici o piatră de la proprietarii de pe o stâncă, zdrobitor-le 5: 0. Meciul retur sa transformat într-o formalitate. Celebrul Peter Schmeichel a părăsit terenul numai 18 minute pentru a crește contul dvs. personal pentru jocurile echipei naționale daneze. Dar dublura lui, Thomas Sørensen a avut pic de lucru în poartă. Danes, jucându-se cu ușurință, realizat încă o dată o victorie majoră 3: 0.

Două minute înainte de pauză, el a fost „jefuit“ Roland Nilsson, a mers unu la unu cu suedezii de portar și irezistibil lovit de aproape. Abia a început a doua jumătate ca gazdele a făcut un nou succes. Gol marcat o mare lovitură Emile Mpenza. Scandinavii a marcat doar o singură dată, și apoi doar de accident: portar belgian Filipp De Wilde a urcat pe minge, și Johan Mellbyu pur și simplu nu a fost dor de porțile goale. Pentru prima dată în meciul de deschidere a fost marcat trei goluri (în cele cinci anterior la două), iar a doua oară îndepărtarea playerului. La Bruxelles, înainte de suedezii au părăsit căpitanul câmp Patrik Andersson.

Belgienii a câștigat, dar o bucurie specială nu este livrat: au pierdut celelalte două meciuri din grupa „B“ la turci și italieni, retras în faza preliminară. Aici a evoluat strălucit „Azzurrini“, a câștigat trei victorii încrezător. Cu toate acestea, în prima luptă cu turcii au ajutat involuntar arbitrul scoțian Hyu Dallas, care a inventat pedeapsa pentru un fault dubios împotriva Filippo Inzaghi. A doua echipa, care a intrat în sferturile de finală după ce italienii au devenit echipa turcă - fără exagerare, unul dintre cele mai interesante descoperiri ale campionatului.

În meciul final al treilea tur al belgienilor în strălucirea deplină el însuși a arătat Hakan Shyukyur, gol marcat de două ori ghinionist De Wilde. Pentru prima dată în istoria campionatelor mondiale și europene proprietarii nu au putut ieși din grup.

Imediat după tragerea la sorți pentru grupa „A“ supranumită „Grupa Morții“. Și numele său amenințător dovedit că nu poate fi mai mare precizie: cele două favorite principale - Germania și Marea Britanie - a spus la revedere de la turneul mult mai devreme decât era de așteptat. Germanii cu greu reduse să atragă meciul de deschidere cu România 1: 1. Și britanic și a pierdut complet portughezi, deși condus de minutul 18 cu scorul de 2: 0. Cu toate acestea, echipa națională portugheză, în cazul în care jucătorii în timpul turneului a fost denumit în continuare „brazilienii europene“, a declarat cele trei goluri care au devenit decoratiuni campionat. Deosebit de impresionat de Figo, cu treizeci de metri a lovit poarta precizia superbă și forța de impact, și Zhuan Pintu, într-un salt acrobatic pentru a egaliza.

Figo a jucat pe camarazii săi în remarcile sale de încheiere, faza grupelor este literalmente umilit echipa germană respectat, bate-l cu un scor de 3: 0. Mai mult decât atât, primul „hat-trick“ al campionatului a făcut irezistibila Sérgio Conceição. Așa cum a spus, „părintele“ fotbal total de olandezul Rinus Michels. „Mai mult de fotbal săraci jucat de germani, nu am văzut.“

sa încheiat competiția și umilitor britanic, pierzându-și românii - 2: 3. În plus, golul victoriei marcat rivalii Anglia, în ultimul minut, cu o sancțiune aplicată pentru încălcarea incontestabil Phil Neville împotriva lui Viorel Moldovan. Privită punctul Ioan Ganea a trimis impasibil mingea în corner, aducând echipa românească un bilet la sferturile de finala.

fanii de fotbal Real au văzut, atunci când câmpul a venit recent conaționalii - sloveni și iugoslavilor. Contrar tuturor previziunilor în minutul 57 tabela de marcaj evidențiază cifrele uimitoare - 3: 0 în favoarea Sloveniei. Restul de zece oameni după eliminarea echipei Sines Mihailovici Iugoslavia a avut loc la mijlocul celei de a doua jumătate shestiminutku uimitoare, fiind capabil într-o astfel de perioadă scurtă de timp pentru a egala scorul în deja aparent. a pierdut complet meci.

Și în al doilea rând, și al treilea jocul lui „Yuga“ a fost realizat în format redus, cu norvegienii în Mateja Kezman fața ei au stabilit un record unic, atunci când în vârstă de 21 de ani, atacantul iugoslav a primit un cartonaș roșu în momentele de cotitură după lansare pentru înlocuire. Ei bine, de această dată Savo Milosevic a reușit să înscrie doar și câștigătoare scandinavi goluri, care turned're epuizează stratul.

Spanioli, a câștigat al doilea tur slovenilor în meciul cu Iugoslavia a fost nevoie de o victorie. De data aceasta, am balkantsev a fost șters de către Slavisa Jokanovic. Și totuși, până în minutul 90 au fost pe proiectul de lege. Ce sa întâmplat în ultimele momente ale întâlnirii este dificil de exprimat în cuvinte - Spania, cu ajutorul arbitrului francez Gilles Vessera miracol sa întâmplat, la început realizând că nu este clar ce pedeapsa atribuită și apoi a marcat un gol cu ​​jocul 4: 3! În jucătorii spanioli din experiențele aproape innebunit. Dar, din fericire pentru iugoslavii, norvegienii cu slovenii jucat remiză incolor, se deplasează în „playoff-ul“ echipa foarte puternic.

Una dintre cele mai imprevizibile echipe, care este un grup de „O“ a dat publicului o mulțime de momente fascinante și interesante în meciurile lor. Deja începând cu jocul determinat campionatul underdog. Danes a apărut ca echipa fără față că sunt apți să meargă acasă după prima rundă. Francezii le-a suflat țăndări. 3: 0 - nu reflectă superioritatea completă a campionilor mondiali.

Echipa cehă a petrecut strălucit a doua jumătate a întâlnirii împotriva olandezilor, învins complet gazdele pentru toate componentele. scandal în ultimul minut. arbitru italian Perluidzhi Kollina cedează la căderea provocatoare în adversarul de pedeapsă Ronald de Boer și a numit o pedeapsă în porțile cehii. Și Frank De Boer a adus un impact exact din Olanda primele trei puncte în turneu.

jucătorii cehi nu au reușit niciodată să recupereze de la o astfel de răsturnare emoțională, a pierdut o luptă egală franceză 1: 2. În schimb, „portocaliu“, inspirat de victoria, danezii învins inutil 3: 0.

În runda finală echipa pentru a rezolva problemele locale prin acordarea o pauză mai mulți jucători-cheie. Cehii fara probleme outplayed scandinavi 2: 0, iar olandezii au bătut în mod eficient „Tricolorul“ 3: 2 prin selectarea unui adversar mai convenabil în sferturile de finală - Iugoslavia, lăsând spaniolă franceză imprevizibilă.

Meciurile din prima etapă, „playoff“ nu a adus nici surprize. Semi-finale au fost ținute de cei care trebuiau să o facă. Cei care au avut cea mai bună selecție de jucători și care au arătat un fotbal bun. Spre deosebire de ultimul campionat aici, nici unul dintre meciuri nu a cerut penalty-uri, dar chiar și timp suplimentar. Olandeză, emiterea unui joc fantastic, "desfășură" iugoslavă 6: 1, în care "het-trick" (al doilea turneu) a făcut Kluivert.

Marcat al patrulea gol au luat experții săi meticuloase, considerând că un autogol înscris de Dejan Govedarica. Francezii nu sunt fără o mare parte de noroc (cu scorul de 2: 1 în favoarea lor la ultimul minut concurenți nu a putut realiza o lovitură fault) a mers spanioli, italieni - română, portugheză - turci.

Semifinalele sunt mai mult decât compensat pentru penuria „sferturilor“ de intrigi. Francezii din nou, la fel ca în urmă cu 16 de ani, a făcut drumul lor spre finala, bate portughezii. Din nou, aceste echipe au terminat timpul regulat, cu un scor de 1: 1 și showdown a continuat în „ore suplimentare“. Încă o dată timpul suplimentar transformat incredibil de dramatic, cu toate că acum nuanța dobândită scandalos.

La 117 minute, în final, contra francez după ce a lovit mingea Wiltord a lovit mâna lui Abel Xavier. După consultarea cu arbitru de tușă, arbitrul în Gunter Benko austriac mingea pe un „punct“. Meciul sa oprit, și a început o confruntare furtunoasă. În cele din urmă, pedeapsa este încă pus în aplicare Zidane a fost cel mai zelos al portughez Nuno Xavier și „Gomes“ judecătorul scos de pe teren. Ulterior, UEFA ambii jucători descalificat pentru termen lung pentru arbitru insultător.

Ce sa întâmplat în a doua semifinală, cu excepția sinuciderii olandeză și nu numele. Din primele minute gazdele au forțat „Squadra Azzurra“ pentru a arăta minunile „kattenacho“. Italienii de perete a stat la poarta și, cu toate acestea, s-ar fi pierdut în continuare, utilizați „portocaliu“, cel puțin unul din multele momente le-au creat. Mai mult decât atât, cu 34 de minute și au avut un avantaj numeric (de la adversar un jucător a fost eliminat pentru un al doilea galben). Dar, în ziua Fortuna întors înapoi olandeză. De două ori arbitru german Markus Merk a desemnat un penalty în poarta italienilor, și de două ori ei nu au fost utilizate. Prețul plătit pentru o astfel de destrăbălare a venit într-un schimb de focuri de pedeapsă. Italienii le încercați fără dor și spre surprinderea tuturor a ajuns la final, lăsând în urmă o echipa gazdă spectaculoasă. Imediat după meci Frank Raykaard a demisionat din funcția de antrenor principal al echipei naționale olandeze.

Franța - Campion! Niciodată nu a câștigătorului Cupa Mondială a câștigat un argint amforă campionate europene. Acest vârf a fost supus numai „tricolorilor“. Secolul al XX-lea sa încheiat cu un triumf neașteptat, dar bine meritată pentru fotbalul francez!