atleți din antichitate

Orsipp (Orsippus of Megara)

Orsipp născut în Megara (Grecia). În 720 î.Hr.. e. el a câștigat la Jocurile Olimpice de la dromos (care rulează pe o singură etapă). Conform legendei, în timpul competiției de la șolduri, cu Orsippa a căzut bandaj, și să termine, el a fugit gol. Conform unei alte versiuni - el a aruncat-o, astfel încât să nu interfereze cu mișcarea. Orice ar fi fost, dar din acel moment alergători au concurat gol (din stânga primul Spartan Akant pentru a începe în această formă).

Atlet Orsipp respectat foarte mult la domiciliu. Megara polemarch a fost ales. El a condus armata în timpul războiului de succes împotriva Corint, Megara, care a dus la o parte din terenul cucerit, odată ce a pierdut în favoarea aproapelui.

El a fost îngropat în piața centrală din Megara. VI-V cc. BC. e. monument maiestuos, cu un epitaf a fost construit peste mormânt.

Varazdat (Varazdat)

atlet Cynisca

Cynisca - prima femeie din istorie care a câștigat la Jocurile Olimpice antice. Cynisca sa născut în jurul anului 440 î.Hr.. e. în orașul antic grecesc Sparta. Fiica regelui Spartei Eurypon. El a luat parte la permisă numai pentru femei la disciplina Jocurile Olimpice antice - cursele și a câștigat.

Polidiene (Polydamas de Skotoussa)

Polydamas de Skotoussa - atlet din Tesalia câștigător pancration 93-lea Jocurile Olimpice a avut loc în 408 î.Hr.. e. Conform legendei, el a realizat feat pe o astfel de sarcină herculeană, omorând un leu cu mâinile goale de pe muntele Olimp. De asemenea, el a reușit să-unul singur opri carul în mișcare rapidă.

atlet Onomastos din Smyrna

atlet Melankomas

Hionis (Chionis Sparta)

Sportivul, care a provocat o mulțime de controverse cu privire la realizările sale atletice, dintre care cele mai notabile este sărituri. Datele arată că, în Jocurile Olimpice antice au avut loc în 656 î.Hr.. e. Hionis de la locul sărit la o lungime record de - 7 metri 5 centimetri.

Diagoras Rhodos

Diagoras a câștigat turneul de box la Jocurile Olimpice antice grecești 464 î.Hr.. A existat, de asemenea, un câștigător de patru ori în jocurile Isthmian, de două ori în jocuri Nemea și câștigător al jocurilor Pythian. fiii și nepoții săi au devenit, de asemenea, campioni în box și pankration.

Feageniz Tassos (Theagenes Thasos)

Locul al doilea în clasamentul marilor atleti ai antichității au luat Theagenes, care a fost cunoscut pentru rapiditatea și puterea extraordinară. A devenit un atlet remarcabil în aproape fiecare sport, și a câștigat numeroase victorii la olimpic, Pythian, jocuri Nemean și Isthmian. Un total de Theagenes a câștigat mai mult de 1400 de concursuri și turnee de diferite sporturi.

Milo din Croton (Milo din Croton)

Cei mai mulți istorici sunt de acord că Milo și rămâne până astăzi un mare luptător și un luptător care a cunoscut-o vreodată lumea. Milo a Croton a devenit câștigătorul Jocurilor Olimpice de șase ori și de mai multe ori la Pythian. marimea si fizicul ei erau înfricoșătoare, dar puterea și tehnica perfectă. Mulți oameni au crezut că el era fiul lui Zeus. După cum se spune, Milo a Croton mancat in fiecare zi mai mult de opt kilograme de carne.