Zenith „a suferit oa doua înfrângere consecutivă în Europa League

În gama de pornire a „Zenith“, a debutat doi nou-veniți de iarnă în afara sezonului. Din primele momente din partea stângă din spate, sârbul Branislav Ivanovich sa mutat de la Londra „Chelsea“ și mijlocașul brazilian Hernani, a jucat anterior la domiciliu pentru „Atlético Paranaense“.

În al cincilea minut gazdele mijlocașul român Nicolae Stanciu a lovit mingea „Zenith“ Frank Frank Acheampong. apărarea oaspeților a Luís Neto și Branislav Ivanovic nu a putut efectua în mod constant situație artificială «în afara jocului» și ghanez a fost singur cu portarul Yuri Lodygina, trimițând mingea în plasă.

După 31 minute, Frank Acheampong a marcat de două ori. După pierderea Aleksandra Kokorina la mijloc Stanciu a trimis mingea în ghanez. Ivanovic și Neto nu a putut fi de acord, care îl însoțesc Frank Acheampong, iar mijlocașul a lovit o lovitură puternică în apropierea „nouă“.

Înainte de pauză percutor împotriva Suediei Isaac Thelin au avut posibilitatea de a aduce scorul la un important. După o pasă Frank Acheampong atacantul a lovit de la mică distanță de câțiva metri, dar Lodygin avut timp să reacționeze, și a reflectat mingea în jos.

Mai devreme în sezonul, „Zenith“ a ieșit mai devreme in playoff din Europa League la primul loc, cu un rezultat de 15 puncte din 18 posibile. La începutul turneului, echipa a câștigat cinci victorii consecutive. În primul tur „Zenith“ a învins departe israelian „M.“ Tel-Aviv (4: 3), a doua casă rutate olandeză AZ (5: 0) în al treilea și al patrulea de două ori cu același 2: 1 a învins irlandez „Dundalk "outplayed" Maccabi „(2: 0) în casa a cincea. În runda finală a clubului St. Petersburg și a pierdut la AZ cu un scor de 2: 3.