Zenit a învins Spartak cu scorul de 5 1 - ziar românesc

La redarea „Zenith“ și „Spartacus“, marginalizată toate celelalte partide. Lupta dintre cele două capitale - unul dintre principalele evenimente ale campionatului nostru. Concurează cu el poate, probabil, care se potrivește cu „roșu-alb“, cu CSKA.

Pentru a combate interne și grupul Spartak St. Petersburg a intrat într-o stare de spirit diferită. În timpul săptămânii, jucătorii Massimo Carrera a câștigat prima victorie a sezonului, bate casa „Krasnodar“ (2: 0), în timp ce a pierdut acasă în Europa League „alb-albastru-albastru“, „Bnei Yehuda“ (0: 1) . Da, Zenit calificat pentru următoarea rundă a turneului de calificare, ci pentru că înfrângerea ofensivei israeliene nu a devenit mai puțin. Mai ales pentru că a fost primul meci de Cupa europeană din istoria noului stadion al clubului.

Cine pur si simplu nu va juca în arena de pe Krestovsky - astfel încât acesta este cel mai bun marcator din istoria echipei naționale românești, Alexander Kerzhakov. Înainte de jocul cu „Spartacus“ Kerzhakov, care a terminat cariera in vara, a spus la revedere de la fani. În timp ce Alexandru în microfon a vorbit cuvinte de mulțumire, fanii au scandat numele lui. „Vreau să spun că aș merge la toate meciurile și dacă nu există nici un astfel de sprijin, așa cum este astăzi, voi fi foarte supărat că te iubesc foarte mult ...“ Zenith „- campion - a spus Kerzhakov.

Prima jumătate, care a fost însoțită de ploi abundente, a petrecut mai mult, „Zenit“. Gazdele au atacat mai mult, amenințat de multe ori obiectivul. În „Spartacus“, în esență, a existat doar o singură șansă când Luiz Adriano a lovit cu câțiva metri, dar „albastru-alb-albastru“ a fost salvat de Domenico Criscito.

Deschis de grupul St. Petersburg în minutul 36: acesta a colectat o formă decentă Alexander Kokorin a mers unu la unu cu Artemom Rebrovym, l-am bătut și a trimis mingea într-o plasă goală. Deja în cele din urmă de fiecare dată avantajul de a „Zenith“, și-a dublat Alexander Erokhin, care a asistat Daler- Kuzyayev - 2: 0.

În a doua jumătate a anului, „Zenith“, in ciuda unui avantaj solid, nu a încetini în activitate. Ca rezultat - încă 63 minute, scorul a fost de 4: 0. Criscito și distins Kuzyayev. Spartacus îmbiba la 71 minute după un gol din penalty Quincy Promes. Cu toate acestea, ultimul cuvânt în acest joc a plecat pentru gazde. Și pentru a fi precis, pentru Rebrov, trimițând mingea în plasa lui - 5: „alb-albastru-albastru“ 1 în favoarea Adăugați că a se vedea în întâlnirea echipei în minoritate după înlăturarea lui Luiz Adriano și Igor Smolnikova.